Aktuality

 

Úhradu členských příspěvků  prosím provádějte na nový účet POSEC zřízený ČAS č. 2500452459 / 2010

 

Ostatní

 

 

 

 

I. TEORETICKÝ ÚVOD

   V podstatě u všech velkých dalekohledů používaných v astronomii potřebujeme z praktického hlediska odklánět o 90° kužel světla před ohniskem. Týká se to především refraktorů a katadioptrů, u kterých používáme jako doplněk diagonální zrcátka nebo pravoúhlé hranoly ( samozřejmě, že existují i 45°a 60° hranoly ).

 

 

  Pod pojmem astronomický hledáček si zpravidla představí většina alespoň trochu věci znalých laiků malý přídavný dalekohled spojený s hlavním dalekohledem. Právě o tomto typu hledáčky bude dnešní pokračování miniseriálu o hledáčcích.

            Kolimátorové hledáčky mají svůj prapůvod ve vojenských zaměřovačích. Díky své snadné konstrukci a intuitivnímu použití našly své místo mezi klasickými hledáčky i v astronomii. Zejména dnes díky rozvoji technologií (miniaturní světelné zdroje a snadná výroba přední čočky-menisku) jsou velmi oblíbené.

Pozorování Slunce vyžaduje, aby jeho jas byl mnohonásobně zeslaben. V opačném případě hrozí vážné poškození zraku. Metod jak žádoucího zeslabení dosáhnout je celá řada. Od chromových filtrů s velmi nízkou propustností (speciální soustava tenkých vrstev nanesených v tenké vrstvě na skleněnou planparalelní destičku), přes speciální zeslabující fólii (např. Astro Solar fólie) až po tzv. Herschelův hranol. Na jeden z nich se v dnešním článku podíváme podrobněji.