Aktuality

 

Úhradu členských příspěvků  prosím provádějte na nový účet POSEC zřízený ČAS č. 2500452459 / 2010

 

 

     Kamery QHY se velmi rychle od svého uvedení na trh staly oblíbené mezi mnoha astronomy. V současnosti výrobce kamer, firma QHYCCD, vyrábí širokou škálu kamer od jednoduchých černobílých přístrojů určených převážně pro guiding montáží až po  „fotografické speciály“.

 

QHY5T je barevná 3 MPix kamerka o velikosti pixelu cca 3 mm s max. velikostí obrazu 2048x1536. Zcela bez zajímavosti nebude, že podobně jako jiné astronomické kamerky podporuje binning 2x2, tj. sdružování pixelů dohromady. V případě této kamerky se jedná o “barevný binning”, tedy slučování pixelů shodné barvy, nejde tedy o klasické slučování sousedních pixelů. Pokud tedy potřebujete „pravý“ binning sousedních pixelů, musíte se poohlédnout po vhodném softwaru a provést binning pomocí něj až v počítači.

Při poloviční velikosti obrazu 1024x768 tak dostáváme obraz ekvivalentní  kamerkám s dvojnásobnou velikostí pixelů. Shodou okolností tak má QHY5T při binning 2x2 velmi podobné vlastnosti jako černobílá varianta této kamerky QHY5. V praxi je citlivost  barevné varianty oproti černobílé ale mírně nižší (vliv RBG filtrů Bayerovy masky).

Vlastní kamera je umístěna v masivním kovovém pouzdře ne nepodobnému sesterským kamerám QHY5 a starší QHY3. Kameru lze k dalekohledu připojit buď pomocí 1.25“ redukce na T2 závit („nosu“), nebo přímo pomocí T2 závitu, který je v jejím těle.

Právě T2 závit je v tomto ohledu velmi zajímavý. Pokud vlastníte starší objektivy se závitem M42 (např. ze starého fotoaparátu Zenit) a k němu sadu mezikroužků, lze jej relativně snadno připevnit k této kamerce. K tomu postačuje pouze mezikroužek o tloušťce 30mm. Kameru je pak možné velmi snadno zaostřit pomocí ostření objektivu (údaje o vzdálenosti sice neodpovídají, ale zaostřit na středně vzdálené a vzdálené předměty není problém).  Protože velikost pixelů kamery jsou jen již uvedené cca 3 mm, nemusí při plném rozlišení a otevřené cloně být obraz z takovéhoto objevu vždy 100% . Obraz se může při max. rozlišení jevit neostrý a není možné jej zcela doostřit. V tomto případě zpravidla částečně pomůže objektiv přiclonit, popř. zapnout binning 2x2 (a současně snížit délku expozice). V mém konkrétním případě kamerka velmi hezky pracuje s  objektivem Hélios  (50mm/2.8) z fotoaparátu Zenit.

            Před prvním použitím QHY5T je nutno nainstalovat drivery. Pro každý typ kamerky řady QHY je odlišný driver, proto při jeho výběru na stránkách výrobce věnujte pozornost. Výrobce podporuje všechny 32 i 64 bitové verze OS Windows. Současně s drivery máte možnost si stáhnout software speciálně určený pro tuto kamerku s označením QGVideo5T (opět pozor na záměnu s podobnými variantami Sw určenými pro jiné typy kamer). Současně s drivery rovněž doporučujeme stáhnout drivery pro standard ASCOM, pomocí nějž lze s kamerou pracovat i v programech, které podporují tento standard.

            Program QGVideo5T umožňuje ovládání nastavení samotné kamery i snímání pozorované scény. Máte tak možnost nastavovat nejen expoziční dobu, zesílení (gain) nebo gama obrazu, ale i např. formát, ve kterém se budou snímky ukládat (jednotlivé snímky nebo video). Program umožňuje mj. ukládat snímky mj. i ve formátu FIT, popř. bitmapovém BMP. Při nastavení binning 1x1 (resp. pokud nevyužijete binování obrazu 2x2) tak máte v „černobílém“ režimu možnost ukládat sekvenci snímků/surová data z jednotlivých obrazových pixelů RGGB bez ztrát vyvolaných případnou kompresí. Poměrně zajímavou je i možnost vymezit oblast chipu, která bude vyčítána. To umožňuje výrazně zrychlit vyčítání vlastního snímku do počítače a následně i zefektivnit vlastní zpracování snímku v jiném programu. Program umožňuje nastavit maximální expozici 5s. Pokud požadujete delší expozici, je nutné sáhnout po jiném programu, který spolupracuje s rozhraním ASCOM. Délka expozice pak není sice omezena, nicméně s ohledem na vlastnosti snímače se bude maximální rozumná délka expozice neupravené QHY5T pohybovat max. v řádu desítek vteřin.

QHY5T ale není pouhá kamerka. Podobně jako již zmíněná černobílá varianta QHY5, popř. její menší „kolegyně“ QHY3 je vybavena guide portem, který umožní propojení kamerky přímo s příslušným vstupem montáže.  Samotná kamerka přirozeně funkci autoguideru nezastane. K tomu je jí nutno propojit pomocí USB rozhraní s řídícím počítačem a na něm spustit příslušný software. Jako výborný se v tomto směru ukázal freewarový program PhD Guiding.  Tento program umožňující mj. délku expozice do 10s lze jen doporučit a to nejen kvůli jeho velmi dobré spolupráci s touto kamerkou, ale zejména i jednoduchému použití.

  Případní zájemci o tuto kamerku si mohou detailněji prohlédnou temné snímky kamerky při expozici 5s  bez binningu a s binningem 2x2.

 

 

 

            Kamera QHY5T je díky jejím vlastnostem ideální jak pro planetární astrofotografii (zejména pak snímky planet či Měsíce), tak i pro její využití coby guidovací kamery.  Bez případných (a vcelku snadno realizovatelných) úprav s ní ale slušné snímky slabých deep sky objektů pořídíte jen obtížně nebo vůbec.

            Na závěr děkujeme firmě Supra Praha,  která  dodala nejen tuto kameru, ale i další příslušenství nezbytné k plnohodnotné práci s ní (redukce, kabely).