Aktuality

 

Úhradu členských příspěvků  prosím provádějte na nový účet POSEC zřízený ČAS č. 2500452459 / 2010

 

 

 ÚVOD A PRVNÍ SEZNÁMENÍ

 Japonský výrobce vynikajících dalekohledů se značkou KOWA dal koncem léta na trh, už před nějakou dobou avizované, nejmenší binokuláry v prestižní řadě Genesis. V zemi vycházejícího slunce mají asi rádi číslo jedenáct, včetně násobků tohoto prvočísla, a tak není divu, že po triedrech s aperturou 44 a 33 mm, disponuje nejmenší přírůstek objektivem Prominar s průměrem 22 mm. Připomeňme, že KOWA produkuje tři řady lineárních ( roof - se střechovými hranoly ) triedrů - Genesis, BD a SV, přičemž objektivy XD Prominar jsou osazeny nejen binokuláry nejdražší řady Genesis, ale i střední řady BD. Zatímco v každém objektivu triedrů Genesis je použita hned dvojice XD skel, tak řada BD obsahuje pouze po jednom členu s malou disperzí. A je pravda, že triedry Genesis vykazují o poznání lepší korekci barevné vady, než zástupci řady BD. Pravdou taky je, že binokuláry Genesis patří z hlediska minimalizace chromatické aberace a velmi věrného barevného podání mezi absolutní špičku. Je nasnadě, že v objektivech XD Prominar ( XD je jen jiný název pro nízkorozptylová skla se známějším označením ED ) budou použita moderní fluoridová skla typu FPL-51, popř. FPL-53. KOWA ovšem vyrábí i objektivy FC ( Fluorite Crystal ), které, jak z názvu vyplývá, obsahují pravý fluoritový krystal CaF2. FC objektivy jsou k dispozici buď v průměru - 88 mm - a jsou jimi vybaveny nejlepší spektivy TSN-880  a teleobjektiv Prominar 500/5,6 FL, nebo v průměru 82 mm, který nalezneme v dražším velkém 45° binokuláru Hihglander Prominar. Posledně jmenovaný "binar" a stejně tak 88 mm spektiv opravdu nemají, z pohledu korekce barevné vady, ve své kategorii konkurenci, jak jsme se už několikrát mohli přesvědčit na setkáních "MHV", a jak se na tomto webu můžete dočístv článku " Souboj Titánů... ". 

 

PARAMETRY A CELKOVÁ KONSTRUKCE

 Vraťme se ale k nejmenšímu rozměru a podívejme se na parametry dvojice nabízených "pocket" triedrů s průměrem 22 mm :

 

Model

Zvětšení

Průměr objektivu

Zorné pole 

Průměr výstupní pupily Relativní jas Vzdálenost výstupní pupily Zorné pole v 1000m Minimální zaostřitelná vzdálenost Rozměry  Hmotnost
GENESIS22 PROMINAR
8×22
22mm 7.5° 2.75mm 7.6 15mm 131m 1.5m 105×112×43㎜ 315g
GENESIS22 PROMINAR
10×22
10× 22mm 6.0° 2.2mm 4.8 15mm 105m 1.5m 106×112×43㎜ 325g

 

 Z tabulky je zřejmé, že triedry mají příjemně široké pole - u obou vidíme v okulárech 60° zdánlivé zorné pole, což je především u zvětšení 8x, jak dále uvidíme v odstavci se srovnáním s konkurencí, velmi dobrá hodnota, kterou není u tak malé apertury snadné dosáhnout. Ihned po vybalení získáme při prvních dotecích přesvědčivý pocit, že se právě budeme seznamovat s dokonale provedenými triedry. Dvoubarevný design je velmi slušivý a řekl bych, že z celé řady Genesis nejpovedenější.

 

 

Kromě výborného objektivu XD Prominar se dalekohlídky pyšní i kvalitními fázovými vrstvami u Schmidtova hranolu a především nejmodernějším reflexním pokovením Pechanova hranolu - třílamelovou vrstvou stříbra "C3", která ve viditelné části spektra ( 400 až 700 nm ) vykazuje 99° odrazivost. Díky tomu se převracející soustava "Schmidt-Pechan", složená ze skel Bak4 a SK15, chová v podstatě neviditelně. Všechny čočky jsou opatřeny kvalitními FMC vrstvami a u vnějších ploch je dále aplikována speciální hydrofobní vrstva ( "KR Coating" ), která také velmi usnadňuje čištění.

 

 

Binokuláry mají pochopitelně otočně výsuvné očnice, stavitelné v několika polohách. Ostření je centrální a jeho provedení je zcela precisní. Korekce pro pravé oko se provádí samostatným točítkem, které najdeme v přední části mezi objektivy. Kukátka jsou to opravdu příjemně kompaktní, navíc umožňují, jak je ve třídě "pocket" běžné, složení do ještě úspornějšího rozměru - viz. foto níže.

 

 

Takto složený triedr můžeme schraňovat v dodávané cordurové brašničce, která je uvnitř měkce polstrovaná a umožňuje i připnutí na opasek, či popruh baťohu. Ochranná víčka dodává výrobce pouze na okuláry. Objektivy jsou naštěstí umístěny dostatečně hluboko, takže nechtěné otisky prstů, atd., zde tolik nehrozí.

 

 

JAK NEJMENŠÍ GENESIS UKAZUJÍ A SROVNÁNÍ S KONKURENCÍ

Na zobrazovací vlastnosti těchto malých binokulárů jsme opravdu byli zvědavi... Již první pohledy přes malé Prominary naznačovaly, že KOWA dostojí své pověsti i zde - obraz byl velmi brilantní, barevné lemy u kraje pole se hledaly jen těžko a celkové podání barev a jejich čistota v podstatě vzorová. Hned se také ukazovalo, že pohled slabším sourozencem je vesměs příjemnější, což potvrzovala i naprostá většina zájemců, kteří 22-tky zkoušeli. Samozřejmě bylo hned také znát, že objektivy těchto "pocket" binokulárů mají jen těch 22mm. Neboli, že dostatek světla je k dispozici jen za dobrého počasí. Tento fakt ještě více vynikl v okamžiku, kdy jsme sáhli po větších průměrech triedrů, kterých jsme měli na MHV dostatek. Ruku v ruce s větším množstvím světla se dále při porovnání s mírně většími binokuláry ukazovala i další skutečnost - i trochu větší průměr výstupní pupily je okamžitě znát na komfortu pozorování. Malé Kowy jsme podrobně porovnávali především s podobně velkými triedry, které si můžete prohlédnout na obr. níže ( otevřít na nové kartě ) :

 

 

 

Nejvážnějším soupeřem byl očekávaně v současné době vyráběný Swarovski Pocket CL 10x25. Dále jsme měli vypůjčené dva starší, tedy již nevyráběné, rovněž z rakouských Tirol, modely Habicht - 8x20 a 10x25. A také "low-endový" Barr&Stroud Sahara 10x25. Oba starší Habichty nám poskytly vysoký standard kvality obrazu po všech stránkách a od novějšího sourozence Pocket CL je odděloval jen kousíček. Všechny minitriedry Swarovski mají na první pohled viditelně menší pole, než Kowy - u modelů 10x není ten rozdíl tak velký - 98m vs. 105m ( v 1000m ), ale u 8x je už markantní - 119m vs. 131m. Na druhou stranu - Swarovski binokuláry, obzvlášť model Pocket CL 10x25, mají lepší ostrost u kraje zorného pole, než ekvivalent od Kowy. Co se týče největší chlouby objektivů Prominar, tedy vynikající korekce barevné vady, tak zde opravdu nemají konkurenci - perfekcionista najde u Kowy nepatrné zbytky barevných lemů až bezprostředně u clony, kdežto u Pocket CL Swarovského je pozorné oko, byť v zanedbatelné míře, najde i ve středu pole. Brilance obrazu se zde nesnadno posuzuje, protože ty 3 mm navíc u Swarovského dělají v jasu obrazu hodně, což pak posouzení kontrastu znesnadňuje. Ale většina z nás se domnívala, že brilance byla jak u triedrů Kowa, tak i novějšího Swarovského, de facto stejně vynikající. Další pozitivum u Prominarů jsem shledal v podobě velmi malého zkreslení u kraje pole, které bylo např. u modelu 10x přinejhorším stejně velké, jako u menšího pole Pocket CL Swarovského. U posledně jmenovaného modelu z Tirol jsme shledali celkem nepochopitelnou vůli v ostření - a jak jsem se dočetl v různých recenzích, nebude to chyba pouze našeho účastníka testu. 

Jak už jsem naznačil výše, mírně větší průměr objektivu a tím i příznivější průměr výstupní pupily, byl u srovnání nejlepších modelů 10x zvětšujících okamžitě znát na komfortu pohledu - všichni hodnotitelé jsme se shodli, že do Pocket CL 10x25 se dívá komfortněji, než do Genesisu 10x22. Lepšímu pohodlí při pozorování by u recenzovaných Genesisů prospělo promyšlenější provedení očnic. Na foto níže, které zobrazuje porovnávané triedry s vysunutými očnicemi, si všimněte, že Kowa je nemá na vnějším obvodu dostatečně zaoblené. Je potřeba si uvědomit, že na rozdíl od běžných velikostí binokulárů, které mají logicky i větší průměr očnic, a tím pádem tyto opíráme vně očnicových oblouků, tak "pocket" triedry opíráme uvnitř očnicového oblouku, tedy přímo o víčka. Toto je asi jediná výtka k jinak výbornému mechanickému provedení nejmenších Genesisů.

 

 

 

Víčka na objektivy nedodává ke svým "pocket" triedrům ani rakouský výrobce. Na obr. níže je patrné, že jedině Genesis 22 má objektivy dostatečně hluboko. Béžová verze Swarovského ( v nabídce je i obvyklá zelená ) má navíc tuto světlou barvu nevhodně i uvnitř těsně před objektivem. 

Dosud jsem se blíže nezmínil o levném účastníku recenze - modelu Sahara 10x25 od výrobce Barr&Stroud. Tento malý binokulár je samozřejmě o poznání horší po všech stránkách, i když parametrově nijak v podstatném nezaostává - zorné pole 105m jako Kowa, zaostření od 2m ( Pocket Swaro až od 2,5m ). Čtenář už ví, že u levných "roof" triedrů ( Sahara je 8 až 9x levnější, než Pocket Swaro nebo Genesis...) jsou nejvíce ošizené právě ony střechové hranoly. Důsledkem je viditelně horší transmise, nižší brilance a zvýšená přítomnost reflexů a rozptylu světla. I tento model je toho důkazem - už v šikmém protisvětle dochází k většímu úbytku kontrastu a četnému výskytu odlesků.

 

 

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Kowy Genesis 22 vyplňují mezeru mezi běžně se vyskytujícími průměry objektivů 20 a 25mm. Při požadavku maximální kvality máme tedy v tomto intervalu dále na výběr mezi Leicou Utravid 8x20 a Zeissem Victory Compact 8x20 u menší apertury, a na druhém konci s průměrem 25mm mezi Leicou Ultravid 10x25, Zeissem Victory Compact 10x25 a dvěma modely Swarovského CL Pocket 8x a 10x25. Posledně jmenovanou dvojicí jsme se výše už zabývali, zbývá krátce se obeznámit s ostatními zmiňovanými. Zatímco Compacty Zeiss Victory mají zhruba stejně velké zorné pole, jako CL Pocket Swarovski, tak Ultravid Leicy disponují polem menším - model 8x20 ukáže 110m ( v 1000m vzdálenosti ) a Ultravid 10x25 jen 90m. Vidíte, že oproti hodnotám 131m a 105m Genesisů 22 je to už poměrně velký rozdíl... Obráceně řečeno - právě největší zorné pole triedrů Genesis 22 v rámci kompletní konkurence, je řadí, spolu s bezkonkurenční korekcí barevné vady, na nepřekonanou špičku, především slabší model 8x zvětšující. Není tedy divu, že právě tento malý Genesis se stává vítězem různých srovnávacích recenzí na fórech ornitologů a pod. Bezkonkurenční je 1,5m hodnota ještě zaostřitelné vzdálenosti, kterou ocení i milovníci květin a hmyzu. Další devizou je velmi precizní konstrukce a vynikající kompaktnost.

Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že takto malý průměr objektivu není rozhodně standardem ani za slunečného počasí. Odpovídá tomu i nepříznivě malý průměr výstupní pupily, což má na svědomí další zhoršení komfortu pozorování. Velice kompaktní rozměry a malá hmotnost neznamená vždy lepší stabilitu, zvláště když malý průměr očnic neumožňuje potřebnou oporu o čelo. Triedr rozměru cca 8x30 je nejen v tomto ohledu podstatně komfortnější. Je tedy na místě zvážení faktu, že takto malé triedry jsou skutečně kompromisem, který volíme v případě, že nemůžeme, nebo nechceme, brát s sebou do terénu větší binokulár. Chápu ovšem také, že jsou mezi námi nadšenci a sběratelé, kteří se budou chtít tu a tam občas jen tak pokochat, či se podívat, takovýmto vyjímečným a krásně provedeným dalekohlídkem ...