Aktuality

 

Úhradu členských příspěvků  prosím provádějte na nový účet POSEC zřízený ČAS č. 2500452459 / 2010

 

 

 

 Obr.níže - Honza se těší na nový přírůstek do jeho výbavy...

 

   Nedávno jsem byl požádán o radu ohledně upgrade pozorovacího dalekohledu, používaného především v ornitologii. Kolega Jan Kubica, jehož povedené snímky vhodně oživují tuto recenzi, dosud bral s sebou do přírody klasický SW ED refraktor o průměru 80 mm. Dalekohled má zkrácený tubus, aby mohl být použit binonástavec bez barlowa na vstupu, což umožňuje docílit i malá zvětšení s širším zorným polem. Předmětem upgrade byly následující požadavky :

- Možnost použití binohlavy bez násobiče

- O něco větší průměr z důvodu požadavku jasnějšího obrazu za špatného počasí

- Kompaktní rozměry

- Využití stávajícího příslušenství ( binohlava, okuláry, montáž )

- Pokud možno nižší cena

 

Obr.níže - U nás poměrně vzácné Husice Nilské fotografované ve vzdálenosti cca 150 m

 

Stávající binoskop z ED 80ky vyhovoval bez problému za slunečného počasí, ale ve stínech za podmračeného počasí, se při zvětšení cca 40 až 50x už projevoval nedostatek světla. Jeho majitel Honza jezdí pozorovat ptáky s kamarádem Standou, který k tomuto účelu vlastní APO refraktor TS 90/600 - jde o triplet se sklem S-FPL 53, který se donedávna vyráběl ve dvou verzích ( klasický a karbonový tubus ). Výhodou tohoto dalekohledu je to, že má modulární tubus, tzn., že je sešroubován z několika částí, což umožňuje požadované použití binohlavy. Honza si tedy mohl porovnat nárůst jasu obrazu u 90 mm objektivu a dospěl k poznání, že to chce ještě kousek ... 

Mé úvahy tedy začínaly výběrem refraktoru o průměru 100 mm. Klasická ED 100ka je už moc dlouhá, v této třídě by lépe vyhovovaly ED refraktory se světelnějšími objektivy s F/7 - např. s dubletem 102/714 nebo tripletem 102/715 mm. Nejen já jsem usoudil, že hraničním průměrem pro daný účel bude průměr optiky 110 mm při světelnosti max. F/7 - např. ED dublet TS 110/770 mm. Mne kdysi zaujal velmi zajímavý APO triplet od APM - 107/700 mm. Vyrábí se už několik let a k dispozici je řada velmi kladných ohlasů od uživatelů. Jeho nevýhodou je už vyšší cena, ale Honzovi se naskytla možnost koupě z druhé ruky. A tak jsme se i se Standou vypravili za prodávajícím, abychom dalekohledy porovnali ...

 

 1. KOLO - PŘEDBĚŽNÉ POROVNÁVÁNÍ NA DVORKU

 

 

Super APO triplet APM 107/700 na nás čekal posazený na montáži AZ-EQ6. My jsme přivezli osvědčenou azimutální montáž AZ-4 ( na obr. s ED 80 ) a bytelný dřevěný stativ s hlavicí ( s karbonovým tripletem TS 90/600 ). APM triplet pochází z počáteční série ( viz. obr. níže ) a na konci je osazen 2,5" výtahem Starlight Inst., který je velmi kompaktní a lehký. Díky tomu se dalekohled velmi dobře vyvažuje s binohlavou i na azimutální montáži. Tímto výtahem, vyrobeným v USA speciálně pro tento refraktor, disponovala pouze první APM série. V dnešní době je dalekohled vybaven 3" APM výtahem, případně na přání 3" Starlight Feathertouch. 

 

 

 Obr.níže - Účelem testu bylo vyzkoušet dalekohled i v požadované sestavě s binohlavou

 

Po nainstalování a osazení všech tří refraktorů jsme prostřídali několik blízkých cílů, převážně na střechách a větvích. APM-ko se ukázalo v očekávané kvalitě velmi dobře korigovaného vzduchového tripletu, který oproti klasické ED 80-tce zákonitě vykazoval podstatně menší zbytkovou barevnou vadu. Obraz byl barevně velmi čistý i při velkých zvětšeních atakujících 300x, včetně výborné ostrosti. Pro Honzu bylo důležité ověřit, že dalekohled půjde zaostřit i s binohlavou Maxbright bez násobiče, a že si objektiv bude rozumět i s 90°Amici hranolem T2 od firmy Baader Planetarium. Obojí dobře dopadlo a mírná degradace barevné korekce vlivem převracejícího hranolu, i díky hranolům v binohlavě, se ukázala při předpokládaném zvětšení cca 50x jako zcela marginální a tudíž v pohodě akceptovatelná. Pro dosažení minimálního zvětšení a současně největšího zorného pole, jaké malá binohlava Maxbright dovolí, je potřeba použít 25 mm okuláry se zorným polem 60°. V tomto případě docílíme zvětšení 28x. Já osobně v tomto případě doporučuji aplikovat okuláry Meade HD 60. Honzovi v praxi vyhovuje o něco větší zvětšení - 35x, které získává pomocí velmi slušných 66° okulárů od William Optics. Dalšími osvědčenými okuláry jsou 14 mm a 82° okuláry Meade ( tj.zvětšení 50x ), případně 12 mm Pentaxy XF ( 60°), a ve velmi dobrých světelných podmínkách i kratší XF 8,5 mm ( 82x ).

 

2. KOLO - OSTRÉ TESTOVÁNÍ U RYBNÍKA

 

 

Obr.níže - Praktické porovnávání všech tří refraktorů v terénu ( otevřením na nové kartě vyšší rozlišení )

Obr.výše - Refraktor APM 107/700 v ideální kombinaci s přenosnou azimutální montáží AZ-4

 

 Po návratu domů vyrazili Honza ze Standou na ostré testování u rybníka. Novým přírůstkem rozradostněný Honza brzy konstatoval, že prvotní požadavek o něco většího světelného zisku je splněn. Ovšem záhy chlapci zjistili, že silné protisvětlo, vznikající díky množství odlesků na vodní hladině, nedělá dalekohledu dobře - obraz je v této situaci mdlý, nevýrazný, především mimo střed zorného pole. Rázem bylo po náladě, obzvlášť když se ostatní dalekohledy takto nechovaly... Po delším bádání a postupném vylučování možných příčin jsem pojal na dálku z Prahy podezření, že to může být okulárovým výtahem. Při testování u majitele mne nenapadlo podívat se do dalekohledu bez okuláru. Také proto, že jsem u Starlight výtahu nepředpokládal takovýto problém. Zkoumal jsem u tohoto APMka jen zpředu clonový systém v tubusu. Fokuséry s peříčkem ve znaku znám jako jedny z nejlepších a doposud všechny, co jsem viděl, měly perfektně vyčerněný a vycloněný tubus. Podezření se ukázalo jako odůvodněné a tubus tohoto výtahu shledán jako velmi odfláknutý - uvnitř silně lesklý, beze clon a navíc kónického tvaru, což majiteli znepříjemnilo vylepování sametkou. Zkrátka a dobře - tímto speciálně vyvinutým fokusérem pro firmu APM, si jak americký výrobce, tak německý prodejce M. Ludes, udělali pěknou ostudu, neboť zjištěný nedostatek dokáže v silném protisvětle degradovat optické vlastnosti jinak velmi povedeného tripletu. Inu, asi není náhoda, že se tímto výtahem osadila jen první výrobní série těchto APO refraktorů. 

 

 Obr.níže - Krasavec Rybák vhodně zapózoval na kameni

 

Osvědčená velurová tapeta odhalenou ostudu velmi dobře vyřešila a po opětovných testech se dalekohled ukázal v plné optické síle. Hlavním předmětem této recenze je sice ornitologické pozorování, ale myslím, že je dobré v krátkosti pojednat i o tom, že tento dalekohled je z pohledu astronomie velmi univerzálním přístrojem. Optický design umožňuje jak kvalitní pozorování těles solárního systému, tak širokoúhlé pozorování DSO. Kompaktní a stále ještě poměrně lehké provedení ( dalekohled je dodáván v přepravním kufříku ) využije majitel i při cestách za tmou, případně na dovolenou. Současně se tento APO refraktor velice hodí na vážnou astrofotografii DSO.

Kolegové ze severovýchodu mají Beskydy za humny a jezdí pozorovat do oblasti poblíž Švarné Hanky a Čeladné, do nadmořské výšky 600 až 700 m nad mořem. Příznivý seeing umožnil otestovat recenzovaný dalekohled zatím s největším zvětšením 280x, a to k plné spokojenosti - krásně bodové hvězdy i velmi detailní pohledy na Měsíc.

Snímky Honzy Kubici jsou zhotoveny digiscopingem pomocí smartphonu Samsung upevněném za zoom okulárem spektivu Meopta S2. Jeho nový dalekohled určitě posune a rozšíří možnosti fotografování digikompaktem, či kvalitním smartphonem, možná i přímo na čip zrcadlovky nebo mirrorlessu.