Aktuality

 

Úhradu členských příspěvků  prosím provádějte na nový účet POSEC zřízený ČAS č. 2500452459 / 2010

 

 

Obr. 1 - Rodina okulárů RKE od firmy Edmund Optics

 

 

  Tato uživatelská recenze navazuje na článek od Zdeňka Řehoře, ve kterém jsou uvedeny základní postřehy a vlastnosti těchto okulárů, včetně naměřených některých parametrů, viz :

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/technics/14-eyepices/55-okulary-rke-edmun...

V článku jsou popsány dlouhodobé zkušenosti z pozorování těles sluneční soustavy pomocí těchto okulárů a v závěru čtenářům nabízím mechanická vylepšení některých RKE okulárů, které zlepší jejich optické parametry a umožní komfortnější pozorování.

Okuláry RKE ( Reverse Kellner ) od americké firmy Edmund Optics mají už přesně stoletou tradici a v posledních desetiletích si mezi amatéry i profesionály vydobyly velmi dobrou pověst v oblasti pozorování těles sluneční soustavy. Jsou tedy v povědomí astronadšenců zapsané jako planetární okuláry. Díky vstřícnému přístupu H. Zahajského ze SUPRA Praha jsem si mohl zapůjčit pět párů na testování a podělit se o zkušenosti s ostatními potenciálními zájemci o jejich koupi.

 

Obr. 2 - Optická stavba okuláru RKE

 

CELKOVÉ MECHANICKÉ PROVEDENÍ A ZÁKLADNÍ PARAMETRY OKULÁRŮ :


     Jednoduchá dvoučlenná koncepce čítající pouhé tři čočky, mající dublet jako kolektiv ( viz. obr. 2 výše ), je příslibem špičkové transmise a minimalizace odlesků. A tak jsem se těšil, až budu mít čas, porovnat tyto okuláry s jinými planetárními speciály, či  "skoro-speciály". Okuláry působí vzhledově při prvním seznámení velmi stroze, tělo je z eloxovaného duralu a tento povrch s fialovým nádechem v černé je zachován i uvnitř - tedy chybí jakékoli kvalitnější vyčernění, nejsou černěné ani obvody čoček. Ergonomickou stránku rapidně zlepšuje červený pryžový vroubkovaný pásek. V dodaném originálním balení nenajdete ani žádnou krytku. 

Pro porovnání velikosti jsem do fotografie ( viz. obr. 3 ) přidal i jiné okuláry obdobných ohnisek ( větší na klik ) : 

 

Obr. 3 - Porovnání velikosti okulárů

RKE-04.JPG


Jsou to Tele Vue Plössly 8, 11, 25 a 32mm, Baader Classic Ortho 10mm a Baader Genuine Ortho 12,5mm, a Baader Eudiasscopic 35mm. Pro planetárního pozorovatele má velký význam, z důvodu komfortu při pozorování, hodnota vzdálenosti výstupní pupily ( dále jen " vvp "), především u kratších ohnisek. Níže je tabulka s tímto údajem pro různé okuláry :

          RKE                            TV Plössl
f (mm)   vvp (mm)           f (mm)    vvp (mm)

   8              8,2                     8              6
  12            10,7                   11             8
  15            13,4                   15            10
 21,5          18,8                   20            14
 28,7          24,5                   25            17
                                            32            22
                                            40            28


         BCO                                  BGO
f (mm)    vvp (mm)           f (mm)    vvp (mm)

   6               5                        6             5,8
                                              7             6,5
  10              8                        9             8,3
                                            12,5          11
  18            14,7                    18            16
                                             25            21
  32             21 

BCO - Baader Classic Ortho, BGO - Baader Genuine Ortho ( = Kasai Ortho a další )



Při pohledu do tabulky vidíme, že hodnota "vvp" je u okulárů RKE kratších ohnisek příznivější, než u konkurence, což se i v praxi potvrdilo.. Ještě je potřeba zmínit kvalitu antireflexních vrstev - není to špička, takový lepší průměr. Některé okuláry mají mírně odlišný barevný nádech AR, viz foto - obr. 4

 

Obr. 4 - Kvalita provedení antireflexních vrstev

RKE-06.JPG                   

 

   Při pohledu na provedení horních částí okulárů RKE můžeme spolu usuzovat na nelogickou hloubku očních čoček - čím delší ohnisko, tím mělčeji umístěná oční čočka, viz obr. 1 + 2. Všimněte si, že oční čočka je u nejdelšího okuláru těsně pod okrajem těla, přitom "vvd" je zde velká - cca 25mm - což je o 3mm více, než u TV Plösslu 32mm. Výrobce to kompenzuje tím, že k okuláru dodává v balení takový ošklivý vlnovec, coby gumovou očnici ( pouze u tohoto nejdel. ohniska ) - viz. foto pryžových očnic, které nabízí výrobce :

http://www.edmundoptics.com/microscopy/eyepieces/rubber-eyeguards/2064?ref=relat...

V praxi to znamená, že u tohoto cca 29mm okuláru hledáte déle nejvhodnější polohu oka. Optimální hloubka oční čočky je dejme tomu u ohniska 15mm, jakžtakž i u 12mm. U okuláru 8mm je už zase moc hluboko, nicméně se do něj kouká o třídu líp, než do TV Pl. 8mm. 
 
OPTICKÉ VLASTNOSTI A POROVNÁNÍ S JINÝMI OKULÁRY :

Ale pojďme k optickým vlastnostem , které nás pochopitelně zajímají podstatně více. Když testujete takovouto početnou a dvojitou sadu okulárů, tak si nutně musíte všimnout, jak přesně jsou vyrobeny - ve smyslu parfokalizace především, a to i u stejného ohniska. V tomto ohledu je to na jedničku, s takovou přesností jsem se setkal zatím jen u firmy Tele Vue. Výrobce  - Edmund Optics - jako jeden z mála garantuje rozlišovací schopnost na ose i ve 2/3 pole a barevnou vadu velikosti ( laterální ). Podrobné parametry si můžete rozkliknout v tomto odkazu :

http://www.edmundoptics.com/microscopy/eyepieces/edmund-optics-rke-precision-eye...

    Při testování všech ohniskových délek jsem zjistil následující vlastnosti okulárů :

1. - Okuláry poskytují dokonale čistý - barevně věrný - a brilantní  obraz. Rozlišení jemných barevných odstínů je opravdu příkladné, v tomto dostály okuláre Edmund Optics své pověsti. Konkurovat jim v tomto mohou jen ty nejlepší Abbé ortho okuláry. Z toho, co je dnes k dispozici, se podobně chovají zástupci řady Baader Classic Ortho. Naopak Tele Vue Plössly dávají mírně chladnější a tedy ne tak čistý obraz.

2. - Průchozí ztráty jsou zanedbatelné, transmisi můžeme tedy směle označit za vynikající. Podobně jsou na tom okuláry BCO a i zde platí, že TV Plössly jsou na tom hůře - zdá se to tak trochu nelogické, že i u tak jednoduché ( dvoučlenné ) konstrukci mohou být viditelné rozdíly - opravdu jsou, i když připouštím, že to může být ovlivněno nedokonalostí oka ve smyslu chladnějšího podání TV okulárů.

3. - Ostrost na ose je vynikající, těžko se zde hledají rozdíly s okuláry Abbé ortho. Jen u ohniska 8mm mám pocit, že už mu dochází dech, že je to jen tak tak.. Není k dispozici ortho okulár s 8mm ohniskem pro zcela objektivní srovnání ( protože rozdíl 1mm, tedy ohniska 7 a 9mm řady BGO, je už dost na výsledném zvětšení znát ), ale 8mm TV Pl. se mi zdál na některých motivech malinko lepší.

4. - Ostrost mimo osu je velmi dobrá, vyjma světelných dalekohledů. Do vzdálenosti cca 2/3 od středu pole klesá velmi pomalu, začnete ten pokles vnímat až v té poslední třetině. Ještě u F7,5 mého refraktoru je mírný pokles patrný, ale v binohlavě a F15 už není co řešit. Naopak světelnost F4 už okulárům RKE moc nesedí, a to i z jiného důvodu, viz. dále. Nicméně, pokud jsem doma ze špičkového hledáčku Baader - objektiv Zeiss C 61/250 - nasimuloval triedr 9 až 12 x 60 s různými okuláry, tak v ostrosti na kraji pole na tom byly RKE o třídu lépe než běžné okulárové Kellnery triedrové a lepší i než RKE okulár 20mm od Meopty ( ATC ). Ovšem Plössly Tele Vue v tomto úplně drtí konkurenci, protože jim světelnost F4 téměř nevadí.

5. - Okuláry RKE mají dost velké zkreslení - distorzi - na kraji pole. Výrobce píše o 5%, mně se to zdá horší... Zcela nepřéhlednutelný je fakt, že to poduškové zkreslení se viditelně zhoršuje u světelných dalekohledů. Ale i u F15 a F20 je pořád dost vidět, což bych u původem mikroskopových okulárů tak úplně nečekal, protože ty bývají zpravidla co nejvíce " ortho ". S tím poduškovým zkreslením je to podobné, jako u TV Plösslů - díky němu je lepší ostrost u clony. A jak jsem psal - máme ostrý triedr až ke kraji pole, ale díky tomu zkreslení je pro terestrické pozorování těžko použitelný ( proto se v triedrech nejčastěji vyskytuje v okuláru klas. Kellnerova koncepce, nikoli Plösslova ). Takže závěrem ke zkreslení RKE okulárů - na kraji trochu větší, není to žádné ortho, ale na obloze nám to v podstatě nevadí. Je to na úrovni Plösslů.
6. - Už zmiňovaná vzdálenost výstupní pupily je u těchto okulárů veskrze příznivá, lepší než u konkurence - jde hlavně o dvě krátká ohniska. Praxe to potvrdila, včetně pozorování binohlavou. Rozdíl v komfortu pozorování je mezi 8mm RKE a 8mm TV Plösslem dobře patrný a pokud by oční čočka Edmund okuláru nebyla tak utopená, byl by ještě větší... "Vvd" 8mm RKE je stejná, jako u 9mm BGO, což je okulár, do kterého se kouká podstatně lépěji, než do zmiňovaného 8mm TV Plösslu, u kterého má většina pozorovatelů problém vidět celé pole s clonou.
U nejdelšího ohniska - výrobce udává jeho skutečnou velikost 28,7mm - je "vvd"  už hodně velká a musíte si na ni zvyknout. Pohled do tohoto okuláru není tak komfortní, jako do Plösslu 32mm od TV, či Baadera ( Classic Plössl ) a už vůbec jako do už nevyráběného Eudiascopicu 30mm. 

7. - V binohlavách se všechny RKE okuláry velmi osvědčily, bez nadsázky je to jejich vůbec nejlepší uplatnění pro pozorování solárního systému. Rozumí si totiž bez problému jak s korektory-násobiči od Baadera, tak od Tele Vue - dá se tudíž očekávat, že u ostatních binohlav ( TS, WO, Denkmeier ) problém rovněž nebude. Při použití bez násobiče na vstupu binonástavce taktéž není žádný problém s vinětací - zde určitě velmi potěším majitele "malých" binohlav, např. Maxbright - nejdelší okulár RKE lze velmi dobře použít i tady - konkrétně v Baader Maxbright je vykresleno až na pár % celé pole, jen těsně u clony je kousíček ořezané. I já bych to okuláru odpustil s vědomím, že mohu i v malé binohlavě použít 29mm ohnisko místo obvyklého maxima 25mm v podobě Plösslu. Majitelé Maksutovů s F12 až 15 mi dají za pravdu.. Ve velké binohlavě je to samozřejmě bez sebemenšího ořezu pole a jak dále pojednám, jde o vynikající kombinaci.
 
8. - Rovněž s běžnými Barlowy není problém, ani s TV Powermaty - zkoušel jsem 2,5x a 4x. Dalo se čekat, že po všech stránkách vynikající Powermate 2,5x bude vhodný i pro kombinaci s RKE okuláry. Předpoklad se plně potvrdil a toto použití v planetární praxi vřele doporučuji. Podobně jako v binohlavách zůstávají vynikající vlastnosti RKE okulárů zachovány a naopak u kraje se kresba výrazně zlepší.
 
 
Obr. 6 - Okuláry RKE 21,5 mm na výstupu většího APO refraktoru

RKE-01.JPG


SOUHRN A ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ :

V případě 1,25" RKE okulárů jde o řadu velmi kvalitních okulárů, jejichž některé nadprůměrné vlastnosti je předurčují k pozorování těles solárního systému. Výborné rozlišení na ose, vysoký kontrast a špičkovou transmisi ocení především zkušení pozorovatelé mající k tomu odpovídající techniku. Nejlepší vlastnosti i na kraji pole dostaneme totiž v dalekohledech s menší světelností nebo při použití Barlowů a binohlav s násobičem. Naopak pro světelné dobsony to nejsou nejvhodnější univerzální okuláry - zde udělají lepší službu ve stejné cenové relaci Tele Vue Plössly a ještě vhodnější mohou být např. Omegony LE. Samozřejmě s kvalitním Barlowem nebo prodlouženým ohniskem binohlavou budou dobře sloužit nejen na planety i ve světelných Newtonech.

  Mně osobně, v jinak vlastnostmi velmi vyrovnané řadě, zaujala spíš ta delší ohniska - RKE s ohniskovou vzdáleností 28,7mm je v binohlavě  excelentní a skvělou náhradou za již nevyráběný Baader Eudiascopic 30mm, který navíc nebyl tak dobrý, jako jeho 35mm bráška. Vybral bych si i RKE 15mm - i proto, že toto ohnisko se mezi Abbé ortho nevyskytuje, často je od 12mm k 18mm moc velký skok, navíc TV Plössl 15mm nedosahuje kvalit 8, 11 a 20mm sourozenců. Ale i RKE 21,5 je k tomuto výborný  a vyrovnaný okulár. Je to spíše o osobních preferencích a použité technice.

 

Obr. 6 - Okuláry RKE 15 mm v Bino Vue a dalekohledu Maksutov-Cassegrain OMC 200

 

Požaduje-li někdo větší univerzálnost s co nejlepší kresbou v celém poli, jsou stále v tomto sortimentu okulárů s jednoduchou dvoučlennou stavbou a zorným polem do 50° na špici Tele Vue Plössly. Pokud jim něco i já vytýkám, jsou to velmi jemné nuance, kterých si všimne zkušený astroamatér. Jsou velmi odolné i s rostoucí světelností a pokud někde není ostrost u clony optimální, stačí velmi jemně přeostřit. Výbornou kresbu u okraje docílíme i s recenzovanými okuláry RKE, jen to přesostření je větší. Vlastní sklenutí pole je tedy výraznější.  Naopak u okulárů Baader Classic Ortho takto velmi dobré ostrosti u kraje nedocílíme.. 

  Co se týče obav z parazitních odlesků díky nedokonalému vyčernění, tak se naplnily jen z části, spíše v extrémních podmínkách, kdy jsem ke kraji pole umístil vzdálenou pouliční lampu s přímo viditelnou sodíkovou výbojkou. Při běžném pozorování jasného objektu ve středu pole zůstává kontrast špičkový. Vzhledem k tomu, že především u delších ohnisek jsou čočky okulárů poměrně tlusté, doporučuji náročnějším astroamatérům tyto po obvodu vyčernit. Stejně tak vnitřky barelů v přední části okuláru. Pro komfortnější pohled do nejdelšího okuláru dále doporučuji vyrobit duralový distanční kroužek a na něj navléci gumovou očnici - já jsem použil očnici BA 2402020 od firmy Baader, která se navléká na průměr 34 mm. Funkční výška distančního kroužku je pro mne vyhovujících 17 mm ( doporučuji individuálně vyzkoušet, např. pomocí papírové trubičky, kterou postupně zkracujeme ). Celkový upgrade okuláru RKE 28 je patrný z obr. 7. Stejná gumová očnice je použita i pro vylepšení okuláru RKE 15 mm - je na něj navlečena přímo.

 

Obr. 7 - Vylepšení okulárů RKE pomocí gumových očnic