Binokuláry se stabilizací obrazu používám při volnočasových aktivitách už řadu let, tudíž mně přirozeně zajímá i vývoj v této oblasti... Dlouhou dobu se zdálo, že se nic převratného na tomto poli neděje, ale poslední dobou se doslova roztrhl pytel s řadou nových IS triedrů, které jsou si navzájem koncepčně nápadně podobné. Jejich charakteristickým rysem jsou především "ukrojené" objektivy ( vyjma průměru objektivů 30mm a menších ), dále pak nepřirozeně štíhlé tělo dalekohledu. Některé exempláře již doputovaly na náš trh, tak jsem se rozhodl pro jejich zevrubné prozkoumání...
Na fotografiích výše vidíte dva poměrně často se vyskytující zástupce z té přehršle na trhu se nabízejících binokulárů, ve kterých je použita nová antivibrační technologie. První takovýto dalekohled se objevil v roce 2019 a v této době je už nadmíru jasné, že za novou technologií stojí nějaká prvotní firma a ty ostatní značky jsou rebrandované. Zapátral jsem v čase a ověřil dva patenty, abych vám mohl problematiku náležitě osvětlit.
Po pátrací akci v čase je nepochybné, že tím prvotním výrobcem je belgická firma KITE Optics, založená v roce 1991. Na jejich stránkách se dočtete, že právě ona vyvinula ten "převratný" systém optické stabilizace. Asi vás zajímá, co je v té nové technologii tak převratné. To samozřejmě enormně zajímalo i mne, především v okamžiku, kdy jsem zjistil, že na všech triedrech té kupy značek ( ... dále SIG Sauer, Opticron, Kenko, Alpen Optics... ) je vyznačen stejný patent chráněný v USA. Autoři patentu jsou dva japonští zaměstnanci optické firmy Kamakura Koki, Ltd. Tuto firmu asi vůbec neznáte, nicméně jsem zjistil, že některé její dalekohledy rebrandovaly známé firmy jako např. Bausch & Lomb, Bushnell, Vortex... Proč je patent chráněn především v USA jsem pak pochopil velmi rychle - po firmě KITE Optics začala totiž tuto technologii ve velkém používat známá to americká zbrojovka SIG Sauer, která vyrábí i optiku pro armádu. Řada stabilizovaných triedrů SIG Sauer nese označení "Zulu6 HDX" a dosud jako jediná obsahuje i binokulár s 20ti násobným zvětšením.
https://www.sigsauer.com/zulu6-hdx-ois-binocular-20x42mm-image-stabilized-fde.html
Jak se vzápětí dočtete, tak samotná podstata patentové technologie není ničím převratná - jedná se o dávno známý kardanový závěs, chcete-li "gimbal"... Co je ale určitě inovativní je to, že stabilizace se neprovádí na porro hranolech, jako tomu bylo donedávna u nám známých IS triedrů ( především Canon ), ale na hranolu střešním. Detailní popis si můžete nastudovat na stránkách belgického KITE Optics :
https://kiteoptics.com/company/stabilization-innovators/
Triedry, o kterých je tento informativní článek, mají tedy poněkud nečekanou optickou konstrukci hranolové soustavy - kromě převracejícího systému Schmidt-Pechan je dále přidán klasický hranol pro dosažení potřebné a variabilní rozteče obou kanálů. Uvedené je dobře patrné ze schématu japonského Vixena :
Když už jsem zmínil tuto novinku od Vixena, je vhodné se podívat na jeho celkovou konstrukci na firemních stránkách. U tohoto binokuláru mne zaujala vylepšená ergonomie pro držení dalekohledu. Ono totiž, když si vyzkoušíte, jak se drží např. jeden ze dvou takto úzkých dalekohledů, co jsou na úvodních fotografiích, tak to rozhodně není nic komfortního. Neříkám tím, že úchop mého Canona IS 15x50 je něco daleko příjemnějšího, ale ten úzký design působí zvláštně a nejistě. Bude třeba si na to zvyknout a bude to určitě i záležitost osobního vkusu.
https://www.vixen.co.jp/product/11516_7/
Triedr stejné velikostní kategorie, tedy s objektivy o průměru 50mm, si prohlédněte i na stránkách KITE Optics. Najdete zde dva zástupce - 14x a 18x zvětšující - a všimněte si, že si je můžete koupit i s nabíjecí baterií. Ta ovšem je nevyjímatelná, což pokládám za poněkud nešťastné řešení. Jinak je binokulár 18x50 už takový vhodně širší, čemuž přispívají i postranní úložné prostory pro náhradní baterie.
https://kiteoptics.com/product/outdoor/stabilized-binoculars/apc-stabilized-50/
K dispozici jsou už i nějaké ty recenze modelu 18x50, které jsou vesměs velice příznivé - např. takový "binomaniak" Salimbeni ( Binomania.it ) si jej nemůže vynachválit, nicméně připouští, že z pohledu astronomie - a tedy kresby hvězd na kraji pole - to není tak slavné, neboli kvalit Canonů IS 50mm tento design nedosahuje... Italský nadšenec vyzdvihuje právě účinnější stabilizaci, která by měla být více než 2x lepší zmiňovaného Canonu IS ( 2° oproti 0,7-1° u Canonu ). Toto bohužel nemohu ověřit, neboť nejen model 18x50, ale ani žádný jiný od KITE Optics, doposud do ČR nedorazil. Tímto se dostáváme k podstatné fázi mého informativního článku, kdy musím zmínit, že ty čtyři menší triedry s touto technologií, které jsem měl možnost aspoň zevrubně vyzkoušet a porovnat s Canony IS, mně o lepší účinnosti stabilizace nepřesvědčily... Další důležitou informací, kterou máte obdržet, je zjištění, že většina rebrandovaných značek, které jsem výše uvedl, se vyrábí v Číně. A pozor ! Pouze dvě značky - KITE Optics a SIG Sauer se vyrábějí v Japonsku a zřejmě tedy přímo u otce myšlenky, tedy v optickém závodě pod vedením pána jménem Toshiya Kamakura. Domnívám se tedy, že triedry od těchto značek budou lepší, než ostatní vyráběné v Číně. Nevím, kde se vyrábí nový Vixen Atera II 16x50, ale ty menší modely Vixen určitě v Číně.
Tímto se vrátíme k prvotním prezentovaným výrobkům od Vixena a Bressera. Rovnou mohu napsat, že pokud zamýšlíte nějaký stabilizovaný binokulár pořizovat, tak prostým průzkumem na trhu zjistíte, že všechny rebrandované značky "Made in China" stojí zhruba stejně a "originální" produkce od KITE Optics, která je "Made in Japan" je dokonce i malinko levnější. Takže mou radu už tušíte... Ty čínské výrobky v porovnání s japonským Canonem jsou horší ve všech ohledech - opticky, mechanicky - mám na mysli především ty nejmenší s průměrem objektivu 30mm. A jak jsem psal, ta stabilizace je sotva tak účinná, jako u Canonu. Takže druhá rada zní - v této kategorii bych si jednoznačně koupil postarší Canon IS 10x30 II nebo 12x36 III.
Na snímcích výše vidíte porovnání velikostí diskutovaných triedrů. U triedru Canon IS 15x50, jsem zapomněl odšroubovat sluneční clony, takže je v ryzí podobě o cca 2cm nižší. Je zřejmé, že i Canon IS 10x30 II je příjemně kompaktní a je to ideální triedr na turistiku. Binokuláry se 42mm "uříznutými" objektivy sice neukazují špatně, ale jsou pouze achromatické, velikost zorného pole je toliko průměrná, a celkově se kvalitou s výborně provedeným Canonem IS 10x42 nemohou dost dobře srovnávat. Znovu zdůrazňuji, že by to chtělo mít po ruce "originály" všech rozměrů od KITE Optics, včetně nových 50mm s ED členem, případně Vixena Ateru ED 16x50, a pak rád udělám řádnou porovnávací recenzi.
Těch seříznutých "očí" jsem se kapku obával, ale v pravdě musím říct, že v provozu si ničeho negativního nevšimnete.
Tolik tedy k výše uvedeným novinkám a je nyní potřeba se podívat, zda je něco nového u stabilizovaných binokulárů zavedených a osvědčených výrobců - Canon a Fujinon. Bohužel v podstatě není... Fujinon nabízí dlouhá léta stále ty samé modely, které se vyznačují roztodivnými tvary, ale také velmi účinnou stabilizací ( viz. dále ). Škoda jen, že kvalita optiky je jen průměrná. Canon uvedl před několika lety novou řadu IS triedrů s průměrem objektivů 32mm. O těchto dalekohledech, jejichž inovativní vlastnosti jsou spíše kontraproduktivní, jsem podrobně psal na konci této recenze :
https://posec.astro.cz/index.php/clanky/technics/15-scopes/133-triedry-nejlepsi-mezi-nejmensimi
A tak je stále dobře, že ve výrobě po celou dobu zůstaly starší a velmi dobré modely, o kterých jsem se už výše zmiňoval ( 10x30 a 12x36 ). Klíčovými triedry, především pro astronomii, tedy i nadále zůstávají IS binokuláry s větším průměrem - 10x42, 15x50 a 18x50. O jejich přednostech a slabinách jsem na POSECu vícekrát psal. Za tu poměrně dlouhou dobu, co se vyrábějí, se bohužel nedá říct, že by se výrobce snažil nějaké ty zbytkové neduhy odstranit. I přesto ale, jsou tyto dalekohledy kvalitou optiky velmi blízko vlastnostem Swarovisionů, navíc při zorném poli 64 až 68°, netrpí neduhy střešních hranolů a vykreslují bodové hvězdy až k okraji pole.
Na závěr je vhodné uvést vyčerpávající přehled o účinnosti stabilizace v současné době vyráběných binokulárů s antivibrační technologií :
1. Fraser Optic - 14x40 - 8°
2. Fujinon - Stabiscope 12x a 16x40 - 5 až 6°
3. Fujinon - řada Techno-Stabi - 3 až 6°
4. Nikon - řada StabilEyes - 3 až 5°
5. Opticron - řada Imagic IS - 3°
6. KITE Optics a ostatní rebrandované značky - 2°
7. Canon IS - 0,7 až 1°
No, on ten výčet nebude úplný, neboť zcela určitě budou existovat utajované vojenské speciály, především pro námořnictvo... Mezi ně budou zřejmě patřit i ruské stabilizované triedry Farvision ( 20x50 a 25x55 ), které jsou čistě mechanické konstrukce, takže jejich stabilizace pracuje bez baterie... Bez napájení stabilizuje i obří binokulár od Zeisse - 20x60 S - stařičký už to veterán s achromatickými objektivy, který se sice už dávno nevyrábí, ale je stále k mání ze skladových zásob.
https://sportsoptics-shop.zeiss.com/20x60-t-s-image-stabilizing-binoculars/
K tomu seznamu výše je vhodné doplnit několik poznámek. Firma Fujinon aplikuje ve svých modelech rovněž technologii od Kamakury. Levnější řada Techno-Stabi je toho příkladem a jejím nejstarším zástupcem je triedr 14x40, jehož stabilizace obslouží úctyhodný interval plus/minus 6°. Mladší zástupci s průměrem objektivu 28mm disponují poloviční hodnotou. Poslední odstavec věnovaný firmě Fujinon, můžeme opsat i pro dalšího japonského výrobce, kterým je Nikon, který rovněž nabízí technologicky identické dvě rozměrové kategorie IS triedrů, tedy včetně legendárního 14x40. Tento je ovšem oproti Fujinonu softwarově vylepšen, protože vám nabízí dva módy stabilizace - "pozemní" s účinností plus/minus 1° a "námořní" s intervalem plus/minus 5°. Kdo si někdy vyzkoušel diskutovaný Fujinon 14x40, tak mi dá za pravdu, že takto velmi účinná stabilizace má i své nevýhody, především při vyhledávání objektu, kde jsem to hodnotil až jako otravné... Naopak toto oceníte při dlouhých houpavých pohybech na moři. Takže vychytávka Nikonu, kde si můžete vybrat stabilizaci buď krátkých nebo dlouhých záchvěvů, je velice praktická. Dvěma módy stabilizace je vybaven i nový Vixen Atera II ED 16x50. Pro astronomické nasazení je logicky vhodná stabilizace krátkých záchvěvů a nejen má praxe dokazuje, že interval stabilizace plus/minus 1° je zde naprosto vyhovující...