Vytisknout
Nadřazená kategorie: Testy techniky
Kategorie: Dalekohledy
Zobrazení: 13

 

Dalekohled Askar V představuje zajímavé a flexibilní řešení pro amatérské i pokročilé pozorovatele. Unikátní modulární konstrukce umožňuje snadnou přestavbu mezi variantou s průměrem 80 mm (f/6,3) a 60 mm (f/6), přičemž uživatel si může zvolit odpovídající ohniskovou vzdálenost i přídavné optické členy (redukci, flattener nebo extender).

Optický výkon

Při vizuálním pozorování Měsíce s okulárem Zeiss Mark V a Barlowem 1,7x v kombinaci s 5mm ohniskem byl obraz stále ostrý. Nejideálnější zobrazení však poskytl okulár s ohniskem 13 mm. Jupiter sice vykazoval v 5 mm určité známky degradace obrazu kvůli špatnému seeingu, ale stále byl dobře pozorovatelný.

Dalekohled jsem testoval s okulárem TeleVue 3 mm při maximálním zvětšení (167x) – hvězdy byly krásně zobrazeny jako malé kuličky s viditelným Airyho diskem a symetrickým difrakčním obrazcem před i za ohniskem. Na denním světle bylo možné pozorovat detaily na stožáru antény osvětlené Sluncem, přičemž obraz se kvalitou velmi přibližoval srovnatelně většímu dalekohledu WO TEC 110 při podobném zvětšení (125× vs 143×).

U testu na anténě osvícené Sluncem byly na krajích zorného pole byly vidět slabounké barevné lemy – u Askara 80 červená a zelená, u TEC 110 fialovo-modrá. Tyto projevy jsou důsledkem sferochromatické vady, běžné u krátkoohniskových apochromátů. Ve středu zorného pole však zůstává obraz u obou dalekohledů čistý. Toto hodnotím jako skvělou korekci a dalekohled bude velmi dobře použitelný pro astrofotografii.


Klasický test 80 mm objektivu na smrku ukazoval i při zvětšení 167x jehličky smrku na šedém pozadí čisté, bez náznaku barvy.

Výrobce neuvádí použitá skla u objektivů, pouze mluví o tripletu se dvěma ED skly a vzduchovými mezerami. Nicméně barevná korekce dalekohledu je skvělá. Můžeme jen hádat, zda je design podobný Takahashi TOA, kde výrobce používá dvě ED skla (FPL-53) a mezi nimi sklo BSL7. Askar by mohl použít např. 2x FCD1 apod.

Mechanické zpracování

Celý dalekohled je precizně mechanicky zpracován. Veškeré komponenty jsou kovové, závity (M54 a M48) mají hladký chod. Tuhost všech šroubků v závitu je optimální a setkáváme se s ním v drahých přístrojích. Tělo je robustní a navozuje dojem vysoké kvality. Hmotnost činí přibližně 3,4 kg (optika) a 7,8 kg celkově, což je přijatelné i pro mobilní použití. Výtah je se šikmým ozubeným převodem (bronz)

Jediná zmínka o možném problému pochází z fóra CloudyNights, kde jeden uživatel uvádí, že se mu zlomil úchyt držáku dalekohledu. Není však jasné, zda šlo o ojedinělý případ nebo konstrukční slabinu.

Variabilita konfigurace

Askar V nabízí široké možnosti konfigurace ohniskové vzdálenosti podle příslušenství.
Tato modularita činí z Askara V univerzální nástroj pro vizuální pozorování i astrofotografii – a to jak pro širokoúhlé snímky mlhovin, tak pro detailnější pozorování planet.

Test na hvězdách

Zkoušel jsem, jak si dalekohled Askar 80 poradí s FF sony A7sII a myslím, že to zvládl velmi slušně. Pokud se použije XTerminator plugin na srovnání hvězd, je to u rovnače použitelné. Extender s tím nemá problém žádný a hvězdy jsou pěkné až do kraje.

Měření Strehl

Pro měření Strehl jsem si vybral metodu, které je založena na Ronchi mřížce. Pomocí mřížky se vygenerují RGB černobílé obrazce a na základě nich s v software AOS vyhodnotí Strehl, PV a RMS. V tomto případě jsem použil 5 čar/mm a v nové verzi chci měřit o něco přesněji s 10 čar/mm. Níže jsou uvedeny hodnoty v tabulce spolu se zobrazením vyhodnocení v AOS software. Osobně si myslím, že to jsou velmi pěkné hodnoty, zvláště 60 mm objektiv je excelentní. Zajímavostí je, že objektivy excelují v červené barvě, tedy v oblastí Halfa apod. Trochu ulétává 80 mm objektiv v modré (horší Strehl), ale to bývá vidět i u jiných kvalitních dalekohledů.

 

 

 

Závěr:

Dalekohled mě příjemně překvapil jak po optické, tak po mechanické stránce. Navíc v jednom boxu najdete hned šest různých sestav, což z něj dělá mimořádně univerzální přístroj. O to víc mě překvapilo, že takto originální řešení pochází z Asie.

Specifikace:
Průměr (mm) 80 F6.3 (triplet se dvěma ED skly a vzduchovými mezerami)
Průměr (mm) 60 F6 (triplet se dvěma ED skly a vzduchovými mezerami)
Ohnisková vzdálenost (mm) V80/500, V60/360
design objektivů: Triplet
Hmotnost (kg) 3,44
Délka (mm) 479
Závity M54 a M48
Backfocus (mm) 55
Celková hmotnost (kg) 7,8
Ohnisková vzdálenost V60 + redukce : 270 mm (f/4,5)
Ohnisková vzdálenost V60 + Flatener : 360 mm (f/6)
Ohnisková vzdálenost V60 + extender : 446 mm (f/7,43)
Ohnisková vzdálenost V80 + redukce : 384 mm (f/4,8)
Ohnisková vzdálenost V80 + Flatener : 495 mm (f/6,18)
Ohnisková vzdálenost V80 + extender : 600 mm (f/7,5)

Dalekohled zapůjčila pro testování společnost Supra Optika