V této recenzi vás seznámím s velmi povedenými triedry světoznámé firmy ZEISS, konkrétně s modelovou řadou SFL... A povím vám hned o důvodech, díky kterým jsem nejmenší zástupce těchto binokulárů, tedy ty s průměrem objektivu 30mm, prohlásil za momentálně nejvhodnější dalekohledy pro turistiku. Je to samozřejmě míněno i ve smyslu toho, že recenzované binokuláry splňují hodně vysoké nároky.
Triedry SFL 8x a 10x30 jsou velmi kompaktní a lehké - zkratka SFL totiž znamená " SmartFocus & Lightweight ", což dále slibuje i velmi snadné ostření. I přes to, že všichni zástupci modelové řady SFL mají velmi krátké tubusy, tzn. ještě světelnější objektivy, tak mají velmi dobře opravené optické vady. Výsledkem je výborná brilance i ostrost, a špičková rozlišovací schopnost. Zkrátka ony uvedené klíčové vlastnosti řadí tyto binokuláry ke světové špičce a pokud se některými parametry té absolutní špičce nevyrovnají, tak je to jen o malý chloupek...
Se všemi potřebnými technicko-taktickými daty se můžete seznámit na snímku níže :
O zemi původu a místě výroby už také není pochyb :
Výběr triedru pro turistiku je samozřejmě dán především prioritami uživatele, takže s mým výběrem nemusí zdaleka každý souhlasit. Mým kritériem pro tuto volbu byla dlouhodobá snaha najít co nejkompaktnější a lehký triedr, který budu nosit na krku při mých toulkách přírodou, kdy současně nosím i fotografickou výbavu. Současně požaduji kvalitní optiku, na které nebude znát, že je poznamenána kompromisem krátké délky tubusů a minimalizací počtu čoček. Toto vše tento povedený malý binokulár splňuje. Pokud byste po něm chtěli ještě o stupeň vyšší univerzálnost, tedy možnost ho použít i na astronomii, tak vám samozřejmě ostudu neudělá, ale je nutno počítat s tím, že kresba hvězd u kraje zorného pole není dokonalá a je trochu horší, než u prémiového brášky Victory SF. Nicméně při denních aktivitách budete i s kresbou na kraji pole, které je navíc tak akorát širokoúhlé, určitě spokojeni. Zde je totiž triedr lepší, než CL Companion od Swarovského, snese přísné srovnání s Kowou Genesis 33, a kdybych ho měl nějak kvalitativně zaškatulkovat, tak i velmi přirozeným zkreslením, které vyhovuje většině uživatelů, bych ho bez rozpaků dal na roveň starých dobrých SLC od Swarovského. Takže opravdu hodně vysoká optická kvalita ve velmi malém těle. Takto kompaktní a velmi dobře provedený binokulár najdete už jen v sortimentu japonského Nikona - model Monarch HG :
Pokud se u něj smíříte s optikou, která je ve všech směrech minimálně o jeden level horší, tak oproti modelu SFL ušetříte dost peněz. Jeho zorné pole je stejně široké, jako u Zeisse, jen počítejte s tím, že optický design žádný "Field Flattener", kterým se výrobce chlubí, ve skutečnosti nezahrnuje. Nicméně celkově se jedná o velmi dobrý triedr a lze jej doporučit. Je mechanicky velmi dobře provedený a elegantní. Komfort ostření je samozřejmě oproti SFL-ku o dvě třídy horší - jednak nevhodnou polohou ostřícího knoflíku a jednak proto, že model od Zeisse má hodně blízko v tomto k prémiovému Victory SF, který disponuje vůbec nejlepším ostřením, jaké ornitolog především, už nikde jinde nenajde...
Vraťme se ale k modelové řadě Zeiss SFL, která byla před pár týdny rozšířena o další tři modely, a to s aperturou 50mm - 8x, 10x a 12x. První ohlasy od fundovaných znalců jsou velice pozitivní a potvrzují výrobcem nastolený trend u menších triedrů SFL, tedy se 40-ti a 30-ti mm objektivy. Především oba větší sourozenci, tedy 8x a 10x40, se těší ve světě velké oblibě a stejně jako ideálně kompaktní 30mm SFL-ka, jsou i 40mm bratři těmi super vhodnými kanditáty na velmi univerzální, ještě dobře přenosné binokuláry, které vám dají větší komfort pozorování díky větší výstupní pupile, a jasnější obraz za špatného počasí i za soumraku. A samozřejmě také více muziky na noční obloze...
Zástupce všech velikostí triedrů řady SFL si můžete i ve větším rozlišení prohlédnout na firemní fotografii, kterou firma Zeiss nabízí volně ke stažení :
K celkovému zařazení binokulárů Zeiss SFL do celosvětového sortimentu triedrů s nejvyšší kvalitou je třeba poznamenat následující skutečnost. V posledních cca 10-ti letech se na trhu objevily dalekohledy s velmi pozoruhodnými optickými vlastnostmi, kde mám na mysli především větší zorné pole, které je navíc velmi dobře vykreslené. Protože jsme tyto triedry posuzovali daleko více z pohledu astronomického využití, tak nám nevadilo, že tyto tak nějak postupně trochu povyrostly. A právě u firmy Zeiss, jejichž špičkový Victory SF 42mm je ještě delší než rival od Swarovského, tedy NL Pure 42mm ( viz.obr. níže ), si řekli, že je čas na zkracování...
Ony ty "postřižiny" po německu totiž nevyřešil ani Swarovského CL Companion, ani nová řada Conquestů HDX od Zeisse. Zkrátka bylo potřeba vyvinout nové modely bez kompromisů, což se Zeissovi u řady SFL opravdu povedlo, protože tyto dalekohledy mají blíže k prémiovým Victory SF, než druhořadým Conquest HD(X). A právě u modelů s aperturou 32mm platí výše uvedené ještě více, protože jak Swarovisiony nebo NL Pure, tak Victory SF, opravdu nejsou úplně pohodlné na dlouhodobé nošení na túrách. Německý výrobce se rovněž poučil z kritiky optických vlastností řady Victory SF a u menších SFL přišel s viditelně reálnějším barevným podáním. Mě osobně teplejší obraz ve dne nevadí, dokonce můžeme říct, že to má své výhody, ale recenzenti poukazovali na to, že firma Zeiss vyzdvihuje u Victory SF barevně velmi věrný a vyvážený obraz, což vyžadují především ornitologové, pro které i díky špičkovému ostření, jsou tyto dalekohledy určeny především...
Pojďme si tedy shrnout veškeré vlastnosti 30mm zástupců modelové řady SFL. Takže nejprve výhody :
- Vynikající ostrost a kontrast poblíž středu zorného pole. Z toho vyplývá nečekaně vysoká rozlišovací schopnost na tak malou aperturu
- Příjemně široké zorné pole, které okem ještě pohodlně obsáhnete
- Velmi dobrá stabilita při pozorování, která je dána velkým průměrem okulárů a z toho vyplývajících širokých očnic, umožňujících optimální opření o nadočnicové oblouky. K nadprůměrně stabilnímu držení také přispívá ideálně dostupné kolečko ostření.
- Dalekohled velmi dobře zvládá protisvětlo a najít u něj nějaké ty odlesky dá dost práci. V tomto jde tedy o stejně velké pozitivum, jakým disponuje prémiový Victory SF, a co naopak silně postrádá konkurenční NL Pure a v menší míře i Swarovision.
- Stejně tak budete v noci těžko hledat rušivé artefakty od hranolů. Převracející soustavu Schmidt-Pechan můžeme tedy pokládat za rovněž nadprůměrně kvalitní, hodnota propustnosti 90% tomu odpovídá, byť není tak vysoká jako u Victory SF ( 92% ) a Victory HT s hranoly Abbé-Koenig ( 95% ).
- Barevná vyváženost obrazu při denním světle je velmi neutrální a už při prvním kouknutí vás triedr překvapí krásně věrným a brilantním obrazem.
- Brilantnímu obrazu a odolnosti vůči protisvětlu výrazně napomáhá v podstatě bezchybné provedení vnitřku tubusů, bez přítomnosti nevyčerněných ploch.
- Binokuláry mají užitečně nízkou hodnotu minimální vzdálenosti zaostření ( 1,5m ). Trochu si u toho zašilháte, ale můžete si dopřát i nějaké to "makro" kouknutí na flóru i faunu.
- A na konci výčtu všech předností recenzovaných dalekohledů se vrátíme k tomu prvopočátku, tedy k celkové velmi kompaktní a lehké konstrukci, která vás na krku nebude příliš zatěžovat. Přitom když triedr vezmete poprvé do ruky, cítíte, že mechanické provedení je takové poctivé, rozhodně vám tedy nepřipadá, jako nějaký ošizený model s nadmírou plastů...
... a teď, co není úplně nejlepší :
- Samozřejmě, že když máte vedle tohoto triedru prémiový Victory SF, tak na první pohled vidíte, že provedení nejdražšího triedru je zkrátka o něco uhlazenější, luxusnější, prostě s lepší povrchovou úpravou.
- Očnice, které jsou u Victory SF předmětem dlouhodobé kritiky, protože místo luxusu ( jako třeba u NL Pure ) působí levně a neodolně, tedy až vachrlatě, se u modelů SFL naopak vysouvají dost ztuha. Já to řeším tím, že je nechávám vysunuté, protože to ničemu nevadí, a do brašny se i takto pořád vejdou s rezervou. Myslím si, že stejně jako u modelů SF, může být i zde maximální vysunutí očnic pořád pro některé oči nedostatečné. Přidat další stupeň u vysouvání očnic by i z obecného hlediska určitě prospělo většímu komfortu pozorování.
- Obraz vykazuje tu a tam zbytkovou barevnou vadu na kraji pole. Není to nic neobvyklého, ani rušivého, a uvádím to spíše v souvislosti s tím, že prémiové modely Victory SF se pyšní výborně korigovanou chromatickou aberací, kterou tam těžko hledáte, a i na úplném okraji zorného pole je marginální a menší, než u binokulárů NL Pure.
- O horší ostrosti v okrajových partiích díky komě i astigmatismu jsem už psal, včetně toho, že rušivě detekovatelná bude spíš jen na noční obloze.
- Ostřící knoflík je sice po vzoru ornitologického speciálu v podobě Victory SF také zcela bezvůlový, se stejným odporem na obě strany, ideálně velký...ale otáčí se natolik lehce, že při sebemenším dotyku prstem si zaostření rozhodíte. Ve světě na toto poukazuje dost uživatelů... Nezbývá než si nějakou dobu zvykat na to, aby člověk při pozorování nenechával prst zbytečně na knoflíku.
... a pár slov závěrem...
Triedr Zeiss SFL 10x30 už se mnou na toulkách přírodou strávil několik desítek hodin, ponejvíc na vyhlídkách v malebném jarním Českém středohoří. Velmi se osvědčil a rychle mi přirostl k srdci. Jeho optický výkon je opravdu nadprůměrný a i z pohledu malé apertury, a hraničního zvětšení 10x, se ukazuje během dne jako zcela dostatečný a bezproblémový. Mám velký smysl pro detail a proto preferuji toto větší zvětšení, než 8x, které by si vybrala větší část uživatelů. SFL 10x30 se dá velmi dobře držet i s dostatečnou stabilitou, tak se toho většího zvětšení nemusíte bát...
Pokud někoho řada SFL binokulárů oslovila v tom smyslu, že by si chtěl v tomto super kompaktním provedení pořídit o jednu velikost větší triedr, tedy o průměrem 40 mm, a tedy velmi všestranného zaměření, tak vřele doporučuji... Opticky jsou stejně dobré, jako recenzovaný nejmenší zástupce a kompaktní rozměry zde ještě více vynikají - SFL 40 mm má o něco menší délku tubusů oproti Victory SF 32 a např. 42 mm NL Pure je o celých 200g těžší. Pro lepší ilustraci jsem si vypůjčil srovnávací fotografii z italského webu "Binomania.it" :
Na úplný závěr přidávám originální firemní srovnávačku "SF & SFL" :