V dnešní recenzi se podíváme na velmi povedenou řadu binokulárů s typovým označením BDII od známé japonské firmy KOWA. Kromě základních parametrů vás seznámím se zkušenostmi z praktického používání a především tím, čím mne tato řada triedrů zaujala, případně s vlastnostmi, kterými se tyto dalekohledy vymykají běžnému průměru.
Binokuláry KOWA BDII ( v celém názvu - BDII XD ) se prodávají už téměř šest let - v roce 2019 nahradily většinu zástupců původní typové řady BD XD PROMINAR. V onom slůvku "většina" je skryto upřesnění - nahrazeny byly pouze triedry s průměrem objektivů 32 a 42 mm. To znamená, že dalekohledy se vstupní pupilou 25mm ( modely 8 a 10x ) a 56mm ( 8x, 10x a 12x ) zůstaly v nezměněné podobě a s označením BD se prodávají dodnes a letos oslaví 10té narozeniny.
Na snímcích níže, které si můžete patřičně zvětšit, jsou uvedeny všechny potřebné parametry binokulárů BDII :
Označením XD v názvu všech recenzovaných triedrů nám japonský výrobce zdůrazňuje, že v optickém designu jsou použita velmi kvalitní skla, která zásadním způsobem snižují výslednou zbytkovou barevnou vadu. Jejich přítomnost je samozřejmě znát, nicméně je to už dnes napříč trhem stále běžnější realita. Co už ale není moc časté je to, že některé špičkové binokuláry obsahují místo jednoho kusu XD skla v objektivu hned takovéto členy dva - průkopníkem je v tomto právě japonská KOWA s její elitní modelovou řadou GENESIS, kde najdeme triedry s aperturou 33 a 44mm. Sluší se připomenout, že firma Kowa dokáže vyrobit ještě kvalitnější objektivy, ve kterých jsou aplikovány čočky vybroušené z pravého fluoritu, tedy z krystalu fluoritu vápenatého. Tyto objektivy jsou pak srdcem těch nejkvalitnějších pozorovacích dalekohledů, tzv. spektivů. Minimem zbytkové chromatické vady při velkých zvětšeních, a stejně tak barevnou věrností obrazu, nemají spektivy Kowa dosud žádnou konkurenci.
Stávající řada BDII disponuje oproti předchůdcům ještě lepším mechanickým provedením, které se vyznačuje především nižší hmotností a kompaktnějšími rozměry. I když jsou, na rozdíl od dražších Genesisů, tyto dalekohledy produkovány v Číně, jsou vyrobeny velmi precizně, a třeba velmi dobře provedené ostření jim může závidět kdejaký prémiový triedr...
Z hlediska kvality optiky došlo k zásadní změně k lepšímu ve velikosti zorného pole. Právě tento faktor mne osobně nejvíc zaujal, protože hned tři triedry z pěti mají nadprůměrně široké zorné pole. Pokud porovnáme Kowu BDII 8x32 s jejím zorným polem 8,8° se špičkovými binokuláry :
ZEISS Victory SF 8x32 - 8,75°
EL Swarovision 8x32 - 8°
SWAROVSKI NL Pure 8x32 - 8,5°
... tak vidíme, že Kowa je v tomto opravdu silně nadprůměrná. I přes to, že ve skutečnosti je její pole o nějakou desetinku menší... Podobně můžeme porovnat 7,2° široké pole Kowy 10x42 :
ZEISS Victory SF 10x42 - 6,8°
EL Swarovision 10x42 - 6,4°
NL Pure 10x42 - 7,6°
... abychom i zde konstatovali, že i BDII 10x42 vám poskytne velmi pěkný širokoúhlý pohled.
Nejslabší zástupce, tedy Kowa BDII 6,5x32 ( 10°) je rovněž výjímečný kousek - i proto, že takovýchto triedrů se moc nevyrábí, pokud vyžadujeme opravdu slušné pole, tedy nikoli pohled klíčovou dírkou. Výborný astrospeciál na fotografii níže se už nevyrábí, takže pokud požadujeme velké pole a současně aby toto bylo i na okraji kvalitní, zbývá pořídit porro triedr APM 6,5x32 ED se zorným polem 9,3°.
Tímto se dostáváme k zákonité otázce, jaká že je optická kvalita v okrajové třetině zorného pole výše jmenovaných triedrů. Ano, je potřeba si uvědomit, že recenzované triedry se pohybují v cenové hladině 400 až 500€. Oproti prémiovým, a tedy i několikanásobně dražším binokulárům, se tedy jedná o relativně levné dalekohledy. Současně ale platí, že i levnější zástupci z řad japonské Kowy, vždy v dané třídě patřily ke špičce. A dle mých zjištění, platí uvedené právě i na triedry řady BDII. V rámci denních aktivit budete se všemi triedry spokojeni. Pokles kvality u okraje zorného pole samozřejmě vidět je ( a nejvíce u modelu 6,5x32 ), ale rozhodně se nejedná o "rozmytý" obraz - ba naopak, slušné detaily uvidíte i poblíž clony a u většiny modelů lze rozlišení výrazně zlepšit přeostřením. Z celé pětice je v tomto nejlepší triedr 10x42, u něhož je pokles ostrosti u clony velmi malý. Po něm následuje model 8x32, který má současně na kraji zorného pole nejmenší barevnou vadu. Posledně jmenované dva triedry vám ostudu neudělají ani na noční obloze, což obzvlášť potěší i vzhledem k jejich nadprůměrně širokému zornému poli. Naopak může být lehkým zklamáním kresba v okrajové čtvrtině pole u binokulárů 10x32 a 8x42, které mají zorné pole o něco menší, než je světová špička.
Jak už jsem psal, testované triedry jsou velmi dobře provedené a také se velmi dobře drží. Celkově působí velmi solidním a až robustním dojmem, jsou ale přitom relativně lehké. Všimněte si mohutných očnic, které sice nemusí každému vyhovovat, ale je třeba si zde uvědomit, že umožňují velmi stabilní držení, protože v tomto případě opíráte binokulár o čelo, resp.nadočnicové oblouky, a tedy nikoli o víčka, jak je tomu u řady malých triedrů.
Modely Kowa BDII naštěstí netrpí podivným nešvarem, který nacházíme u prémiových Genesisů. Jde o vnitřní popis objektivů, viz. následující fotografie :
Dalakohledy jsou dodávány v praktické cordurové brašně s běžným příslušenstvím.
Triedry Kowa řady BDII lze tedy souhrně označit za velmi vydařené a rozhodně jde o velmi výhodnou koupi - nabízejí tedy hodně muziky za málo peněz. Nejslabší model vám poskytne pohodlný širokoúhlý pohled, který ocení i starší uživatelé, kteří už mohou mít problém se stabilitou držení. Stejně tak jsou takovéto triedry vhodné i pro děti. Binokulár 8x32 lze pokládat za ideální turistický dalekohled, který bude velmi dobře ukazovat a je rovněž dostatečně kompaktní a lehký. Větší 10x42 pak může být velmi dobrým "univerzálem", který obstojí i pod noční oblohou. Pokud zde opomíjím zbylé dva brášky - tedy 10x32 a 8x42, neznamená to, že jsou špatné. Jen nemají tak velkorysé pole, takže by člověk očekával, že kresba bude u clony trošku lepší, než u širokoúhlejších sourozenců. I tak je ale jejich pole velmi dobře vykreslené a celkově je potřeba si uvědomit, že všechny binokuláry BDII mají, z důvodu kompaktnosti, velmi světelné objektivy, které se logicky hůř korigují...
Pokud by někdo vyžadoval na denní aktivity ještě kvalitnější dalekohledy, než jsou 32mm triedry BDII, doporučuji zůstat u Kowy a pořídit z nejvyšší řady Genesis 33, ať už se zvětšením 8x nebo 10x. V cenové hladině 1 až 1,2 tis.€ lepší triedry neseženete...
Přiložené snímky dobře ilustrují velikostní rozdíly mezi výše jmenovanými dalekohledy. Vynikající kresba Genesisu 33 si žádá nutnou daň v podobě téměř shodné velikosti, ale i hmotnosti, jakou má model BDII 42mm.
Koncepčně jsou obě modelové řady velmi podobné - myslím tím provedení očnic, zaostřování, a celkově velmi odolné konstrukce.