Aktuality

 

Úhradu členských příspěvků  prosím provádějte na nový účet POSEC zřízený ČAS č. 2500452459 / 2010

 

 Obr. 1 a 2 - Okuláry SW AERO ED a Baader HYPERION ASPHERIC a porovnání jejich velikosti s okuláry Tele Vue Panoptic

 

ÚVOD

V této recenzi se podrobně seznámíme s vlastnostmi 2" širokoúhlých okulárů střední cenové kategorie od dvou výrobců - čínské Synty a německé firmy Baader Planetarium. Čínský producent, který v našich končinách prodává výrobky se značkou "Sky Watcher", přidal do svého sortimentu i dnes recenzovaný typ okulárů "AERO ED", které už několik let známe z portfolia německého TS, kde jsou k dostání pod označením "PARAGON ED". Původ a historie je u TS Paragonů stejná, jako u okulárů TS Planetary - na počátku jejich historie je firma TMB Optical, jejíž otec a vynikající optický designér Thomas M. Back přivedl na svět řadu okulárů TMB Planetary. Analogicky jsou tedy i TS Paragony identické s původními TMB Paragony. Nejde tedy v pravém smyslu o klony, protože oboje se vyrábějí u stejného výrobce a tím je BURGESS Optical. Zjevně i okuláry AERO ED se od TS Paragonů liší pouze popisem - názvem. 

Okuláry Baader HYPERION ASPHERIC mají podstatně jednodušší historii a dosud jsou k dostání pouze v jediné podobě, tedy od mateřské firmy Baader Planetarium.

 

PRVNÍ SEZNÁMENÍ S OKULÁRY

Zatímco okuláry AERO ED jsou dodávány pouze s krytkami a v takové běžné černé krabičce, tak naopak Hyperiony Aspheric mají v základní výbavě přibaleno bohatší příslušenství a prodávají se v pěkné a účelově potištěné krabičce. Ta je ze všech stran zdrojem veškerých potřebných informací, které ke správnému používání okulárů potřebujeme - viz. obr. 3. I začátečník, který nemá zkušenosti např. s afokální fotografií, z nich okamžitě pochopí, jak se k tomu postavit. Uvnitř Baaderovské krabičky je okulár zabalen v koženkovém pytlíku staženém šňůrkou. Okulár je dále vybaven celkem čtyřmi krytkami, druhou gumovou očnicí a redukcí na 1,25" barel. Ano, i tyto 2" okuláry s polem 72° doporučuje firma z Mammendorfu používat také např. v binohlavách. K tomu je potřeba odšroubovat standardní 2" barel a místo něj namontovat dodaný reduktor na 1,25". Vnitřní světlost tohoto reduktoru je 30 mm, takže se pochopitelně nevyhneme vinětaci - zorné pole je tvrdě ořezáno na výrobcem deklarovaných 55°. Nicméně - díky tomu, že jsou Hyperiony Aspheric poměrně štíhlé, tak s přimhouřením oka jdou v běžné binohlavě použít ... Při počáteční prohlídce v ruce mám z těchto okulárů prvotní pocit velmi dobrý. Mechanické provedení je na velmi dobré úrovni, čočky jsou po obvodu začerněné a vnitřek okuláru je rovněž dokonale vyčerněn. První pochybnost přichází po zjištění, že gumová očnice není vysouvací, což u okuláru s delším ohniskem může znamenat zhoršení komfortu pozorování. 

 

 Obr.3  - Základní výbava okulárů Baader HYPERION ASPHERIC ( otevřením na nové kartě větší rozlišení )

 

Okuláry AERO ED mají naproti tomu očnice otočně vysouvací, takže si uživatel snadno najde optimální polohu. Firma Baader se vynasnažila tento handicap jejich okulárů kompenzovat tím, že k nim dodává ještě druhou očnici, viz. obr. 4.

 

 Obr. 4 - Provedení očnic obou druhů okulárů ( vysunutá očnice okuláru AERO ED a nasazená druhá očnice u HYPERIONu )

 

SW okuláry jsou rovněž pečlivě mechanicky vyhotovené, tedy včetně začernění obvodů čoček. Oproti okulárům Baader ale nemají matnou černí nastříkaný vnitřek 2" barelu, který je sice standardně drážkovaný, nicméně pouze černě eloxovaný. Sky Watcher okuláry jsou o něco lehčí Baaderů a výrobky obou firem jsou příjemně kompaktní, zvlášť při porovnání s TV Panoptiky. 27 mm Tele Vue okulár je sice rovněž kompaktní, ale o poznání těžší. 35 mm Panoptic je už podstatně "macatější" a téměř 2x těžší než AERO ED 35 mm. 

 

HLAVNÍ PARAMETRY OKULÁRŮ 

 

Typ okuláru                                AERO ED 30         AERO ED 35        AERO ED 40        HYPERION ASPH. 31       HYPERION ASPH. 36

 

Zdánlivé zorné pole                           68°                     68°                    68°                         72°                               72°

Vzdálenost výst.pupily                    16,7 mm             17,5 mm            20 mm                    17 mm                          19 mm

Počet čoček/skupin                          6/4                      6/4                    6/4                          6/4                               6/4

Hmotnost                                        324 g                  369 g                 525 g                      356 g                            373 g

 

OPTICKÉ VLASTNOSTI SROVNÁVANÝCH OKULÁRŮ

 

Obr. 5 - Jeden z dalekohledů, na kterém se okuláry testovaly - VIXEN ED 103S

 

ZKRESLENÍ :

Optičtí návrháři obou firem vyzdvihují u svých okulárů to, že mají velmi malé zkreslení a mají v podstatě rovné pole. Thomas M.Back dokonce jeho TMB Paragony nazval jako "Orthoscopic Super Wide" okuláry. Firma Baader zase tvrdí, že onoho minimálního zkreslení dosahuje pomocí asférizace čoček. Jaká je skutečnost je zřejmé z následujících testovacích fotografií. Nutno podotknout, že ve skutečnosti to zkreslení nepůsobí tak, jak by se z fotografií čekalo. A je potřeba odlišit, zda toto posuzuji ve dne, resp.na noční obloze. Při terestrickém pozorování zbytkové poduškové zkreslení u okulárů AERO ED i HYPERION ASPHERIC v podstatě vůbec nevadí, což se ale už nedá říci o okulárech TV Panoptic ( platí i pro Naglery ). Tele Vue okuláry 2" provedení používají totiž velmi silné čočky s velkou křivostí ( proto také ten rozdíl velikosti mezi Panoptikem 35 mm a AERO ED 35 mm ), díky nimž mají sice takové pro ně specifické sférické zkreslení, ale ve výsledku vynikající korekci vad až ke kraji zorného pole. Toto zkreslení vytváří při pohledu na noční oblohu velmi působivý dojem, jako když se díváme na velkou kouli zevnitř ( jako v planetáriu ). Jinými slovy - zkreslení, které je nepříjemné při pozemním pozorování, je na noční obloze k užitku, protože zvlášť při brouzdání hvězdnými poli, značně zesiluje dojem prostorovosti. Za pravdu mi dají i majitelé legendárních binarů SOMET 25x100. 

 

Obr. 6 - Velikost poduškového zkreslení okulárů AERO ED a HYPERION ASPHERIC

 

 

Obr. 7 - Poměrně značné zkreslení okulárů TV Panoptic

 

OSTROST A BRILANCE : 

Všechny okuláry jsou na ose velmi ostré, ba dokonce se dá říct, že jsou v tomto vynikající. Byl jsem zvyklý, a to dlouhá léta, že výborné ostrosti Panoptiků úspěšně konkurovaly v dané třídě v podstatě jen PENTAXy XW, v současnosti samozřejmě i TV Delosy. Mé testy prokázaly, že obojí okuláry nejsou v ostrosti horší než Panoptiky a v některých klíčových parametrech je dokonce i překonávají. Jde především o brilanci ( viz. kapitola o srovnání s TV Panoptiky ), kde především SW AERO ED okuláry dosahují špičkových hodnot. 

Mimo osu je ostrost velmi dobrá, ale poblíž okraje zorného pole je už viditelně horší. Pro lepší představu jsem nafotil jednoduché testovací fotografie, viz. obr. 8, kde si můžete rozkliknout větší detaily. Snímky představují výřez od středu zorného pole až po levý okraj. Jsou pořízené za refraktorem VIXEN ED 103S, tedy při světelnosti 1:7,7. Při denním pozorování jsem si rychle všiml podstatného rozdílu u obou rivalů, který je důsledkem použití ED skel u SW okulárů - Hyperiony vykazují mimo osu modro-červené barevné lemy, jejichž výskyt je dosti citlivý na správnou polohu oka. Slabší, tedy 36 mm ohnisko je na tom o něco hůře... Uvedené je zřejmé i na fotografii níže. U 31 mm Hyperionu se kupodivu při digiscopingu barevné lemy nevyskytují, ale při pozorování vidět jsou. Zato u SW okulárů je v tomto obraz velmi čistý ve většině zorného pole, jen poblíž clony lze najít slabě obarvené kontury. Při pozorování astronomickém odhalí hvězdy všechny neduhy optiky a u všech porovnávaných okulárů se poblíž okraje zorného pole objevují astigmatické kříže. Jasnější hvězdy logicky odhalí i zbytkovou chromatickou aberaci u Baader dvojice. 

Mám-li celkově zhodnotit kvalitu kresby u kraje zorného pole, tak je samozřejmě horší, ale není to tak velký pokles, jako u levnějších širokoúhlých SWA okulárů.

 

Obr. 8 - Porovnání velikosti zbytkových aberací u kraje zorného pole testovaných okulárů ( otevřením na nové kartě větší rozlišení )

 

 

PRŮCHOZÍ ZTRÁTY A OSTATNÍ PARAMETRY ( VLASTNOSTI ) :

Všechny testované okuláry vykazují vynikající transmisi. Hyperiony se pyšní kvalitními AR vrstvami "Phantom", ovšem SW okuláry, jejichž vrstvy vypadají poněkud skromněji, v důsledku vůbec nezaostávaly... Čistota barev je u obou druhů na vysoké úrovni, jen Hyperiony mají slabounce teplejší nádech. Podobně velmi dobrá je i odolnost vůči odleskům a překvapil mne naprosto minimální rozptyl světla kolem jasných stálic. 

Z podstatných vlastností zbývá pohovořit o komfortu pohledu při pozorování. Do všech okulárů se dívá nadprůměrně pohodlně, nicméně je znát, že okuláry AERO ED jsou o něco komfortnější - optimální polohu oka docílíme o něco rychleji a tato není tak citlivá na mírné odchylky. Je logické, že k tomuto přispívá u SW okulárů i výsuvné provedení očnice.

Recenzované dvojice jsem potrápil i za TV Powermate 4x a to s výborným výsledkem u všech okulárů. U Hyperionů zmizely zbytkové barevné lemy a všechny okuláry kreslily pěkně až ke kraji zorného pole. To vše za velmi pohodlného pozorování, obzvlášť ve dne na terestrických cílech.

 

DIGISCOPING A OKULÁROVÁ PROJEKCE

Diskutované okuláry mají přeci jen už příznivější hodnotu vzdálenosti výstupní pupily, takže jsou i díky většímu průměru oční čočky velmi vhodné i na fotografování digikompaktem upevněným za okulárem. Chceme-li obsáhnout celé zorné pole, je potřeba použít kompakt se širokoúhlým objektivem - zde hodně záleží na druhu fotoaparátu, resp.především na typu optické konstrukce objektivu. Nemusí totiž dojít ke shodě v tom, že různé digikompakty, ale se stejným ohniskem, vykreslí stejně velké pole. Je třeba v tomto experimentovat. 

Konstrukce Hyperionů zde nabízí více možností, protože okuláry jsou na výstupu vybaveny dvěma závity ( 43 a 54 mm ) a výrobce má v nabídce poměrně velké množství redukcí, díky kterým můžeme s využitím filtrového závitu na objektivu našeho fotoaparátu celou sestavu bez problému sesouosit. Běžnější a menší digikompakty však filtrovým závitem nedisponují, takže zde nezbývá nic jiného, než dokoupit speciální držák pro afokální fotografii.

Poslední dobou se rychle rozšiřuje digiscoping pomocí lepších mobilních telefonů, takže problémem není sehnat ani k tomuto potřebný držák-adaptér. Z nabízených možností přikládám ukázku digiscopingu pomocí Baader afokálního držáku a velmi dobrého digikompaktu NIKON COOLPIX P340, jehož zoom začíná na 24 mm ( ekv. kinofilmu ). Sestava je použita s refraktorem VIXEN ED 81S.

 

 

 

S oběma typy hodnocených okulárů se digiscopingem fotografovalo velmi dobře. Výbornou brilanci a ostrost ve středu pole můžeme velmi dobře využít tak, že pro pořízení detailu nastavíme na zoomu digikompaktu maximální ohniskovou vzdálenost. Následující snímek je pořízen právě takto ( zoom na 120 mm ) za okulárem AERO ED 30 mm ( otevřením na nové kartě větší rozlišení ) zaostřeném ve výtahu refraktoru VIXEN ED 103S.

 

 

Následující snímek celkově dokumentuje testování okulárů a jsou na něm označeny klimatizační jednotky, které posloužily jako testovací objekt.

 

 

Firma Baader nabízí ke svým okulárům i redukci na závit T2, pomocí které lze Hyperiony použít i na okulárovou projekci ( pro méně znalé - zrcadlovka nebo mirrorless je uchycena za okulárem bez objektivu, obraz vzniká projekcí okulárem na čip fotoaparátu ). V astrofotografii těles solárního systému používáme na takovouto projekci okuláry s daleko kratšími ohniskovými vzdálenostmi, nicméně pro terestrické účely je možno využít i okuláry dlouhoohniskové.

 

POROVNÁNÍ RECENZOVANÝCH OKULÁRŮ S OKULÁRY TV PANOPTIC 

Nebyla by tato recenze tak vypovídající, kdybychom diskutované okuláry neporovnaly s osvědčenou špičkou ve třídě širokoúhlých okulárů se zorným poem cca 70°. Jak už jsem naznačil, okulár Tele Vue Panoptic 35 mm je podstatně bytelnější a těžší ( 720 g ), než rivalové v testu. Pokud bychom měli k dispozici i nejdelší ohniska, tedy AERO ED 40 mm a TV Panoptic 41 mm, bylo by takovéto jejich srovnání obdobné - hmotnost Panoptiku 41 mm je 945 g, oproti 525 g u AERO ED 40 mm.

 

 

Porovnání klíčových optických parametrů okulárů zobrazených na foto výše dopadlo poměrně překvapivě. V podstatě ve všech vlastnostech jsou na ose nejlepší okuláry AERO ED - nejvyšší ostrost, nejlepší brilance, nejmenší průchozí ztráty a nejmenší rozptyl světla ( s výjimkou u okuláru Hyperion 36 mm, který vykazuje rozptyl ještě malinko menší, než Aero ED 35 mm ). Okuláry HYPERION ASPHERIC jsou mírně nejlepší pouze v lepší odolnosti vůči parazitním odleskům. Ale je nutno dodat, že v těch podstatných vlastnostech jsou na ose jen opravdu nepatrně horší okulárů SW. Naopak Panoptiky jsou v klíčových parametrech nejhorší, byť je to, jak se říká, "o fous", vyjma transmise, kde už je jejich handicap v tomto poněkud více vidět...

Mimo osu jsou Panoptiky naopak nedostižné, protože u dalekohledu s rovným polem vykazují ostrý obraz až úplně ke kraji zorného pole. Malou ztrátu bodovosti hvězd dále od středu pole, způsobenou případným sklenutím pole refraktoru, lze vykompenzovat mírným přeostřením vůči středu. Toto u recenzovaných dvojic okulárů nepomáhá a stálice vykazují dále od osy astigmatické kříže. Pomůže až velmi úzký svazek světla na vstupu, tedy světelnost dalekohledu 1:15 až 1:20 ( v mém OMC 200 jsou okuláry dokonalé až úplně ke cloně ). Naopak u světelných Dobsonů, dejme tomu s F/4,5, se bude situace zhoršovat, především u okulárů AERO ED. Zde zůstane králem Panoptic, který je i ve světelných Newtonech ostrý až ke kraji. Co se týče výskytu barevných lemů dále od středu, tak zde viditelně prohrávají Hyperiony, především 36 mm ohnisko. TV Panoptiky, zhotovené ze starších skel, se naopak chovají jako APO, podobně jako SW okuláry, kdy jen těsně u clony najdeme nějaké ty  barevné kontury. 

Komfort pohledu do okuláru jsem shledal jako nejlepší u okulárů SW a naopak nejhorší u Panoptiků, zvláště ve dne. V noci jsou rozdíly minimální, ale stále platí, že nejpohodlněji se dívá do okulárů AERO ED, malinko hůře do Hyperionů, a ještě nepatrně hůře do okulárů TV.

 

SROVNÁNÍ S DALŠÍMI OKULÁRY 

Testované páry jsem v praxi porovnal i s dalšími okuláry, a to s osvědčenými 1,25" okuláry s delším ohniskem - TV Plössly 32 mm a Baader Eudiaskopiky 35 mm, které používám ve "velké" binohlavě, případně v Maksutov-Cassegrainu. I zde byly recenzované okuláry více než konkurence schopné, neboť se výše jmenovaným 1,25" zástupcům minimálně vyrovnaly. Okuláry SW vykázaly na ose lepší ostrost, než u Plösslů a Eudiaskopiků. Okulár AERO ED 30 mm má stejně výbornou brilanci jako TV Plössl, AERO ED 35 mm je dokonce brilantnější než Eudiaskopik. Podobně HYPERION ASPH. 31 mm se minimálně vyrovná TV 32 mm a 36 mm dvoupalec je brilantnější svého 1,25" 35 mm sourozence, při minimálně stejné ostrosti. 

 

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ 

Recenzované dvojice okulárů prokázaly výborné parametry ve středu pole, kde jsou plně srovnatelné s dnešní absolutní špičkou. Za tu lze ve třídě širokoúhlých okulárů se zorným polem cca 70° považovat dvojici TV Delos a Pentax XW. Posuzované okuláry vykazovaly na ose vesměs lepší vlastnosti, než TV Panoptiky. Ostrostí a brilancí lze, především okuláry SW AERO ED, řadit mezi výborné planetární okuláry, takže je lze vřele doporučit majitelům katadioptrů a dlouhoohniskových refraktorů. Přičteme-li k uvedeným přednostem i vynikající transmisi, tak se nelze divit, že při testování na objektech DSO předčily legendární Panoptiky. Majitelům světelných Dobsonů bude z testované dvojice kratších ohnisek vyhovovat lépe Hyperion 31 mm.

Je-li požadavkem maximální kresebnost až ke kraji zorného pole, je lepší zůstat u osvědčených Panoptiků, což platí především u světelných Newtonů. Přehlídka hvězdných polí Mléčné dráhy s vynikajícím prostorovým dojmem a bodovými stálicemi až ke cloně, je totiž s Panoptiky velmi emocionálním zážitkem... Při potřebě poměrně dlouhého ohniska, tedy 35 až 40 mm, navíc moc velký výběr opravdu kvalitních okulárů s přirozeně velkým polem není. Jinak vynikající Pentaxy XW 30 a 40 mm, které se už nevyrábějí, mají vyhovující kresbu u kraje zorného pole jen do světelnosti 1:6.

Jak AERO ED okuláry od SW, tak dvojice od firmy Baader, mají výhodu relativně malého zkreslení, což je i tímto řadí mezi okuláry vhodné pro pozorování Měsíce a Slunce v dalekohledech s velmi dlouhým ohniskem. Silná deformace tvaru Měsíce pozorovaného dále od osy v zorném poli Panoptiku, je totiž v mnoha případech nepříjemná... A limituje nás také při digiscopingu, a to i na pozemních cílech.