Aktuality

 

Úhradu členských příspěvků  prosím provádějte na nový účet POSEC zřízený ČAS č. 2500452459 / 2010

 

 

 

1. ÚVOD A PRVNÍ SEZNÁMENÍ S OKULÁRY

     Už první dojem při vybalení okuláru Vixen HR je velice emotivní, neboť se vám do ruky dostane prvotřídně vyrobený okulár s podmanivým designem. Je radost se s ním kochat v ruce a po nedočkavém prvním kouknutím skrze něj, jen tak proti světlu, vás dostane další pozitivum - clona ohraničující zorné pole je neskutečně ostrá, jak hrana nové žiletky. Takto ostrou clonu, bez sebemenších defektů a jakéhokoliv náznaku barevného lemu, hned tak nenajdete. Je totiž potřeba si uvědomit, že jde o velmi silně zvětšující okulár s ohniskem 2 mm ... Vixen HR je prostě šperk, co by úžasná kombinace kovu a skla. Nic jiného než to, aby i skvěle ukazoval, si teď samozřejmě nemůžete přát. Možná ještě to, aby vám byl nakloněn i seeing.

 

2. OBLAST VYUŽITÍ OKULÁRŮ VIXEN HR - aneb k čemu a pro koho jsou určeny ...

První reakcí mnohých astroamatérů je zákonitě úvaha, jestli vůbec mají takto silné okuláry nějaké využití. Ale stačí trochu popřemýšlet a začít počítat, a hned zjistíte, že přeci jen ano. Poslední dobou se rychle prosazují stále světelnější, ale přitom i stále kvalitnější, ED a APO refraktory. Moderní fluoridová skla si nacházejí stále více prostoru i ve velkosériové výrobě a ruku v ruce s vývojem techniky pro astrofotografii, která vyžaduje i kompaktnější dalekohledy, se vlastně není čemu divit. Především u malých průměrů objektivů do cca 100 mm se daří i v sériové výrobě udržet velmi dobrou kvalitu a navíc se najdou výrobci, kteří mají dlouhodobě vynikající pověst, či dokonce nabízejí optiku s atestem. A právě pro takovéto menší kvalitní refraktory jsou okuláry Vixen HR určeny především. Najdou se samozřejmě i světelné reflektory, kde mohou takto silné okuláry tu a tam posloužit. Navíc si musíme uvědomit, že v našich končinách chtě nechtě filtrujeme naše úvahy přes skutečnost nepříznivého seeingu, který zvětšení např. 300x umožňuje málokdy. Malé refraktory mají dvě nesporné výhody. První je poměrně velká odolnost vůči nepříznivému seeingu a druhou je fakt, že zbytkové optické aberace u nich tolik nejsou patrné. Můžeme k tomu připočíst ještě jednu výhodu - malý objektiv se rychleji vytemperuje, takže malé dalekohledy jsou velmi pohotové.

Vezměme např. moderní APO refraktorek s parametry 80/480 mm, který se v praxi nezřídka vyskytuje. Kvalitní objektiv tohoto dalekohledu bez problému snese i zvětšení 240x - a právě k tomu potřebujeme okulár s ohniskovou vzdáleností 2 mm. Na Měsíc a planety ho u takovéhoto typu refraktoru použijete celkem často. Je-li objektiv vysoce kvalitní, tak snese bez rušivých aberací ještě větší zvětšení. V mém malém Vixenu ED 81S ( 81/625 mm ) je zvětšení 260x s okulárem HR 2,4 bezproblémově použitelné a kromě Měsíce má přínos i u Jupitera a Marsu. S okulárem HR 2 už jsme na zvětšení 312x, což na Měsíci jde pořád využít.

Další oblastí, kde jdou použít až extrémní zvětšení, jsou náročné dvojhvězdy a planetární mlhoviny, což sice není moje doména, ale zkušenosti ze světa v tomto k dispozici jsou. Co naopak je mou parketou, je testování dalekohledů, což je další oblast, kde se logicky nabízí využití HR okulárů. Při velikých zvětšeních se dobře zviditelní optické vady objektivu a (ne)dokonalost  kolimace dalekohledu.

 

 Obr. 1 - Okulár Vixen HR 2,4 mm si s refraktorem Vixen ED 81S velice rozumí ...

 

 3. KONSTRUKCE OKULÁRŮ A JEJICH  MECHANICKÉ PROVEDENÍ

 Základní pohled umožňující i srovnání velikosti všech tří okulárů je k dispozici na obr. 2. Koncepčně jsou i tyto HR okuláry navrženy tak, že všechny mají shodnou základní skupinu čoček, před kterou je pak použit patřičně silný Smithův člen ( Barlow + rovnač pole ). Odpovídá tomu i pohled na sadu okulárů shora ( obr. 3 ), ze kterého je patrná stejná velikost oční čočky u všech ohnisek. Horní část okuláru, která průměrově navazuje na vlastní tubusek okuláru, je zhotovena z gumy a současně plní i funkci očnice.  Okuláry mají velmi kvalitně provedené pokovení barelu, který je navíc na vstupu opatřen velmi praktickou clonou ( obr. 4 ). Tento clonový kroužek je rovněž kovový a je upevněn ve standardním filtrovém závitu. Po jeho odšroubování zjistíme, že vstupní optický člen je zhruba 1 cm za clonou a jeho miniaturní průměr připomíná spíše silnější mikroskopový objektiv. 

 

 Obr. 2 - Tříčlenná sada okulárů Vixen HR

 

 Obr. 3 - Okuláry HR z pohledu shora

  

 Obr. 4 - Provedení vstupní části okulárů HR

 

Okuláry jsou z výroby dostatečně dobře zabaleny, jak je patrné z obr. 5. Obě krytky jsou samozřejmě přiloženy, jejich provedení je praktické a designově vkusné. Navíc je součástí balení i plastový obal, uvnitř kterého je okulár ještě zabalen do igelitového sáčku. Na dně krabičky jsem nalezl i stručný návod, kteréhož obsah mi zůstal utajen, protože použitý typ abecedy mi akorát připomínal sypaný čaj . 

 

 Obr. 5 - Transportní balení okulárů HR

 

 4. ZÁKLADNÍ PARAMETRY A OPTICKÉ VLASTNOSTI

 Okuláry Vixen HR disponují těmito základními parametry :

 

Ohniskové vzdálenosti (mm)             :          1,6                 2,0                 2,4

Vzdálenost výstupní pupily (mm)       :                               10

Zdánlivá velikost zorného pole          :                                42°

Optická stavba                                :                 5 čoček ve 3 skupinách

Hmotnost  (g)                                  :          120                117                 115

Maximální průměr tubusku  (mm)      :                                37

 

Přesné optické schéma japonský výrobce nezveřejnil, za to na svých stránkách mluví o HR okulárech jen v superlativech. Mimořádnou optickou kvalitu dokládá těmito dvěma grafy :

 

 

Levý graf ilustruje optickou kvalitu po průchodu různými okuláry ve špičkovém refraktoru AX 103S ( vzduchový APO triplet + jednomeniskový rovnač vzadu, F8 ), pravý ve světelném Newtonu 200/800. Výrobce doslovně uvádí, že v onom refraktoru vykazuje okulár HR 1,6 ve středu pole Strehl 100% a na jeho okraji 97% ! Musíte uznat, že tato čísla a křivky vás pěkně nabudí, až se nemůžete dočkat, abyste mohli ty okuláry vyzkoušet. Dopředu prozradím, že některé uvedené křivky jsou dost nadhodnocené ...Toto troufalé tvrzení se ale naštěstí netýká okuláru HR, ale LV 2,5 mm, který jsem s recenzovanou sadou testoval rovněž.

Ale pojďme už konečně vložit nějaký ten HR šperk do okulárového výtahu. Štěstí mám v tom, že poslední dny je příznivý seeing a tak se můžu kochat a testovat nejen tyto krasavce, ale i nové Tele Vue "DeLite". Nebudu vás dlouho napínat - ty okuláry jsou opravdu skvělé ! Když není zrovna ideální seeing, který by dovolil více odhalit kvalitu těchto okulárů, tak přesměrovávám refraktory na Večerku v naší ulici - čárové kódy na zboží v regálech jsou ideálním cílem pro otestování ostrosti a brilance. Mohu po prvotním testování prohlásit jen to, že na okulárech Vixen HR nenacházím žádnou chybu.

Nebyla by tato recenze tak vypovídající, kdybych si nevypůjčil toho nejlepšího soupeře v podobě špičkového okuláru Pentax XO 2,5 mm. Provedením a designem jde rovněž o velmi emotivní záležitost - zkrátka další šperk, který navíc k HR sadě úžasně pasuje ! Už jste to mohli postřehnout s úvodního obrázku, teď přikládám další, viz. níže. 

 

 Obr. 6 - Šperk ke šperkům patří ...

 

 Seznámím vás s klíčovými parametry obou Pentax XO okulárů :

 

Přesná ohnisková vzdálenost (mm)   :              2,58                     5,10

Velikost zdánlivého zorného pole      :                             44°

Vzdálenost výstupní pupily (mm)      :               3,9                       3,6

Počet čoček / počet skupin              :               6/3                       5/3

Hmotnost (g)                                   :               105                       90   

 

Na rozdíl od Vixen HR okulárů je přesnější optický design Pentaxů XO znám. Ze schématu níže je zřejmé, že základem optického designu je Plössl, před kterým je jedno- nebo dvoučočkový korekční člen. Soudě dle skladby okuláru XO 5 jde o rovnač pole především. Pokud by byl na vstupu silnější barlow, nebyly by oční čočky těchto okulárů tak malé, včetně velmi nepříznivé vzdálenosti výstupní pupily. 

 

 

 Na tak krátká ohniska okulárů HR jsou jejich oční čočky poměrně velké ( viz. obr. 7 ) a také poloha výstupní pupily podstatně příznivější. To svědčí o tom, že u Vixen okulárů bude na vstupu dnes už běžně používaný Smithův člen v podobě silného dvoučočkového negativního členu. Pohled do útrob okulárů obou výrobců mou domněnku potvrzuje - Vixeny mají na vstupu velmi miniaturní čočky, kdežto Pentaxy de facto stejného průměru, jako jsou jejich oční čočky. Koncepci firmy Vixen pokládám za vhodnější, a to jak z pohledu lepší, resp. snažší, korekce optických vad, tak s ohledem na komfortnější pohled s více vysunutou výstupní pupilou.

 

 Obr. 7 - Porovnání velikosti očních čoček

 

 5. POROVNÁNÍ S OKULÁRY JINÝCH VÝROBCŮ

Kromě Pentaxu XO jsem pro porovnání s HR 2,4 mm do testu zařadil i nejkratší Nagler T6 a také již výše zmiňovaný starší Vixen LV - viz. obr. 8. Nezdá se to, ale protože je skutečná ohnisková vzdálenost Pentaxu XO spíše 2,6 mm, tak od 2,4 mm okuláru HR je to už přeci jen dál a ztěžuje to posuzování kvality zobrazení. Naopak nečekanou výhodou se stalo zjištění, že okuláry XO a HR jsou dokonale parfokální. Těšil jsem se i na souboj Nagleru s novým HR, protože na MHV jsem měl možnost 2,5 mm Naglera postavit do souboje s Pentaxem a rozdíl kvality byl nečekaně malý.

 

 Obr. 8 - Porovnávané okuláry s ohniskovou vzdáleností 2,5 (2,4) mm

 

 Obr. 9 - Zvětšení 242x okulárem Pentax XO 2,5 v refraktoru Vixen ED 81S

 

Po seznámení s kvalitou a vlastnostmi HR okulárů jsem pochopitelně srovnávací testy zahájil soubojem Vixenu 2,4 mm s Pentaxem. Po chvilce bylo zjevné, že klání bude velmi vyrovnané a dlouhé ... Postupem času jsem ale nabýval jistoty, že HR okulár je celkově o něco lepší. Jediné, v čem jsem shledal Pentaxe o chloupek lepší, byl rozptyl světla. Pověst SMC vrstev firmy Pentax se i zde potvrdila. Další, méně podstatná vlastnost - věrnost barevného podání - zůstala pro mé oči nerozsouzena, protože rozdíl byl tak malý, že jsem si jím nebyl jist. Každopádně ona čistota barev byla u obou těchto okulárů výborná a onen nepatrný rozdíl navozoval pocit, že HR okulár dává mírně teplejší nádech. Ostrost na ose je u obou okulárů vynikající, tu a tam jsem měl pocit, že Vixen má nepatrně navrch. U něj se také nepodařilo najít nějaký pokles ostrosti u clony, kdežto u Pentaxu jsem nepatrné zhoršení přeci jen našel. Oba okuláry perfektně odlišovaly jemné barevné odstíny a vykazovaly výbornou brilanci. Trvalo mi delší dobu, než jsem se utvrdil v tom, že HR okulár je brilantnější. Tento rozsudek padl při detekci Saturnových měsíců v malém ED 81 - světelné znečištění pražské oblohy nachystalo k tomuto tvrdé podmínky. Rozdíl ohniska ztěžoval i posouzení transmise, která je očekávaně u obou okulárů nejlepší, ale i zde jsem se nakonec přiklonil k tomu, že Vixen bude kousínek lepší. Kromě Saturnových měsíců mi v porovnávání klíčových parametrů pomohly i detaily Jupiterova kotoučku pozorované za soumraku, tedy ještě na modré obloze. Nemusím v závěru souboje HR & XO zdůrazňovat, že rozdíl v komfortu pohledu je hodně velký. 

Když jsem do okulárového výtahu vkládal Naglera 2,5 mm, žádné velké zhoršení jsem oproti výše zmiňované dvojici nečekal. Jupiter se, ještě stále hodně vysoko, třpytil na ještě modré obloze a hlavní oblačné pásy byly velmi kontrastně zobrazeny. Zatímco všechny HR okuláry podávaly neutrálně čistý obraz, již první pohled do Nagleru prozradil jeho teplejší a mírně nažloutlé podání. Rozdíl sice malý, ale snadno viditelný. Ale brilance tohoto Tele Vue okuláru mne opět překvapila, ačkoliv toto znám a často zdůrazňuji. Stejně tak ostrost, u které se handicap oproti dvojici HR+XO, hledá jen velmi těžko. Nagler rozliší stejné detaily, jen je hranová ostrost nepatrně menší, tj. kresba je malinko měkčí. Ověřil jsem to na čárovém kódu ve Večerce, který byl na hranici rozlišení pro všechny výborné okuláry. Rovněž rozptyl světla je u Nagleru nečekaně malý a očekávaně občas natrefíte na nějaké slabé odlesky. Celkově je ale odstup Naglera od "top" dvojice opravdu velmi malý.

Toto ovšem neplatí pro starší okulár Vixen LV 2,5 mm. Okamžitě při prvním pohledu na kotouček Jupitera zaznamenáte zhoršení kvality v několika směrech - obraz je tmavší, měkčí, zažloutlý, má evidentně horší brilanci a kolem poskakují silnější odlesky. Proto má troufalá poznámka výše, mířená na honosnou křivku tohoto LV okuláru. Pokud není v obraze jasný bodový zdroj světla, není to tak hrozné, ale naopak ve dne je to úplně nejhorší - nevyčerněné okraje dosti tlustých čoček ve vstupním Barlowu udělají své ... Prostě s velkým odstupem nejhorší porovnávaný okulár.

Do srovnávací recenze jsem zařadil i starší okulár čínského Sky-Watcheru s označením LE 2. Disponuje tedy ohniskovou vzdáleností 2 mm a stejnou vzdáleností výstupní pupily jako u Vixena LV - velmi příznivých 20 mm. Tento okulár, od kterého jsem čekal nejhorší výsledky, naopak překvapil. Je o poznání lepší Vixena a odstup od špičkového HR 2 mm není nijak dramatický. Je vidět, že výrobce zde nepodcenil vyčernění vnitřku, jen se mu nepovedlo mít clonu ve správné poloze - je dosti neostrá.

 

Obr. 10 - Kompletní paleta testovaných okulárů

 

 6. POROVNÁNÍ OKULÁRŮ VIXEN HR S KOMBINACEMI Z OKULÁRŮ DELŠÍCH OHNISEK SPOLU S BARLOWOVOU ČOČKOU

    Protože ne každý si hodlá pořizovat pro jen občasné pokoukání drahý okulár, jakým je Vixen HR, pokládám za vhodné poukázat na možnosti a vlastnosti náhradního řešení, kterým je docílení požadované utra-krátké ohniskové vzdálenosti za pomoci Barlowů. Mám bohaté zkušenosti, vesměs velmi dobré, s používáním kombinací jednoduchých okulárů s trochu delším ohniskem a kvalitních Barlowů nebo TV Powermatů. K tomuto mne vedly dva aspekty. Poprvé ten, že teorie "tlustých" čoček je neúprosná a je prokázáno, že okuláry s velmi krátkou ohniskovou vzdáleností nevykazují při laboratorním měření tak vysoké hodnoty rozlišovací schopnosti, jako okuláry s delším ohniskem. Druhým aspektem je nevyhovující, tedy velmi malá, vzdálenost výstupní pupily jednoduchých okulárů s velmi krátkým ohniskem - typicky pravé ortho, Plössly a Kellnery, vč. reverzních. První fakt jsem si ověřoval na okulárech Baader Genuine Ortho ( případně ekviv. Kasai Ortho ), u kterých jsem shledal, že ohniska 6, 5 a 4 mm vykazovaly horší rozlišení, než při použití kombinace Powermate 2,5x ( případ. TV Barlow 3x ) a okulárů stejné řady, ale s delším ohniskem - 18, 12,5 a jakž takž i 9 mm. Stejné, a v něčem i ještě malinko lepší, výsledky jsem docílil i s TV Plössly. Tehdy jsem vycházel i z celkem logické úvahy, že nemá moc smysl zařadit za silnější Barlow složitější okulár, který sám má na vstupu malý, ale silnější negativní člen. 

Tuto poslední napsanou myšlenku jsem postupně začal revidovat až vyvracet. Začalo to tím, že v obdobné konfiguraci, kterou je binohlava s Barlowem na vstupu, se mi nečekaně dobře osvědčily 1,25" Naglery. Zatímco u delších ohnisek aspoň malý přínos oproti Nagleru znát byl, u 7 mm ortho už jsem rozdíl neshledal a 5 mm Nagler už porážel 5 mm Kasai Ortho !!. Testování HR okulárů mne, ve snaze docílit tato velmi krátká ohniska pomocí Barlowů, donutilo se k těmto experimentům vrátit a zkoušet kombinace, které jsem dosud neměl potřebu používat - jako např. 5 mm ortho + Powermate 2,5x. A to se začaly dít podivné věci ...

Poslední uvedená kombinace mi doslova vyrazila dech, když jsem místo Kasai ortha použil Nagler 5 mm. Obraz v Nagleru byl o poznání brilantnější ! Co naplat, že v ortho okuláru byl obraz čistší, řezavě ostrý, ale bohužel mdlý ... Nepomohla ani výměna Powermate za TV Barlow 2x - stejný výsledek. Zkusil jsem za prodlužovačem porovnat dvojici 7 mm Baader Ortho a Nagler 7 - ortho opět prohrává, i když už jen těsně. Když jsem místo Nagleru 7 vložil DeLite 7, tak náskok v brilanci se ještě zvýšil ve prospěch Tele Vue okuláru. 

Situace se nadále nemohla vyvinout jinak než tak, že jsem za negativními členy začal testovat Tele Vue Plössly, a to 8 a 11 mm. Očekávaně jsem dosáhl výborných výsledků. Chcete-li získat tímto způsobem ekvivalent s výslednou ohniskovou vzdáleností kolem 3 mm a ještě o kousek kratší, použijte TV Barlow 3x nebo Powermate 2,5x + TV Plössl 8 mm. Transmise je pořád velmi dobrá, ostrost a brilance maximální možná. V souladu s tím, co jsem nakousl výše - tedy, že u příliš krátkých ohnisek se rozlišení jednoduchých okulárů už zhoršuje ( touto hranicí je cca 5 mm ), jsem u této kombinace jako jediné, shledal náznaky lepšího rozlišení, než u okuláru HR 2,4.

Podobně výborně lze uplatnit i novější a pravé ortho okuláry, Baader Classic Ortho, a to 10 a 6 mm. Zajímavé by bylo mít k otestování i Tele Vue Nagler zoomy ( 2 - 4 mm a 3 - 6 mm ). Určitě by si nevedly špatně, ale soudě dle ohlasů na americkém fóru CN, by na úplnou špičku nedosáhly.

 

 Obr. 11 - Někteří z kandidátů pro sestavení vhodné kombinace s Barlowem ( Powermatem )

 

 7. ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

No, tak ten maratón máme za sebou ... Sluší se odpovědět na úvodní nastolenou otázku - ano, okuláry Vixen HR se momentálně stávají etalony ve třídě nejsilnějších okulárů.