Na titulním snímku vidíte nový a dosud nejmohutnější 2" širokoúhlý okulár od renomované japonské firmy PENTAX. Nejmohutnější ne vždy znamená i nejtěžší, což je tento případ, protože jeho subtilnější bráška XW23, se kterým vloni přišel na trh, disponuje hmotností ještě vyšší a je se svými 770 g současně vůbec nejtěžším z celé Pentax XW řady.
Zkušenosti z testování této nové dvojice rychle odhalily, že ve dvou vlastnostech, jde v rámci série XW opravdu o významný krok kupředu. Předně nové okuláry skutečně bez problému spolupracují i s velmi světelnou optikou, což je největší slabina dosavadní řady XW. A dále se významně zvětšilo zorné pole - ze 70° na velmi pěkných 85°. Dociluje se tak optickou soustavou složenou ze sedmi čoček v pěti skupinách. Optický design tedy není nijak významně složitější, takže lepší korekce optických vad při současném větším zorném poli je dosaženo především použitím moderních optických skel. Základní parametry jsou patrné ze schématického obrázku níže, do kterého jsem novou dvojici zakomponoval v odpovídajícím měřítku pro přibližné porovnání velikosti a celkového mechanického provedení, které je, jak vidno, plně v souladu s dlouhodobou filosofií firmy Pentax.
Pro věrohodnější porovnání velikosti okulárů jsem pořídil pár dokumentačních snímků. Nejprve s příjemně kompaktním okulárem XW40, který jsem posléze vyměnil za T4 Naglera 17 mm, čímž jsem získal údernou sestavu téměř shodných ohnisek, se kterou jsem nový XW16,5 mm porovnával.
Než se pustím do detailnějšího porovnávání výše zobrazených okulárů, pokládám za užitečné objasnit fyzikální podstatu problému se zhoršující se kresbou ke kraji zorného pole. U okuláru se dá změřit jeho zakřivení pole ( někdy se označuje jako zklenutí pole ). Měří se ve směru optické osy a ve dvou rovinách - vodorovné ( sagitální ) a na ní kolmé meridionální. Výsledkem jsou ony dvě křivky, které jsou málokdy shodné. Jinými slovy - čím jsou obě křivky blíž u sebe, bude mít okulár dále od osy lepší kresbu, protože reálná vzdálenost mezi oběma křivkami udává hodnotu optické vady jménem astigmatismus. Nulovým astigmatismem tedy disponují okuláry, které mají obě křivky těsně u sebe - znamená to, že hvězdy v celém zorném poli půjdou zaostřit do ideálního, tedy bodového vzhledu. Zde je to případ např. okuláru XW5. Ale pozor - okulár ovšem vykazuje reálné zakřivení pole, dané vzdáleností obou křivek od ideální svislice - tzn., že pro dosažení ideální ostrosti jak ve středu, tak na okraji pole, budete muset lehce přeostřovat... Logicky tedy bude okraj pole nejhůře zobrazovat okulár, jehož naměřené křivky jsou více vzdálené od svislé osy a navíc je větší vzdálenosti i mezi nimi. V tomto případě přeostřování mezi středem pole a jeho okrajem výrazně pomáhat nebude...
V uvedených grafech si všimněte, že okuláry s ohnisky 3,5 až 10 mm vykazují konkávní zklenutí pole, kdežto od 14 mm dál zakřivení konvexní. Charakter zklenutí je myšlen ve směru k obloze. Uvedené zákonitosti mohou znalému astroamatérovi pomoci k pochopení toho, proč některé okuláry mohou takto kompenzovat zakřivení objektivu a naopak jiné ho zhoršují. Tyto Pentaxem kdysi zveřejněné křivky velmi dobře korelují s praktickými poznatky kolem vlastností XW okulárů v dalekohledech světelnějších než F6. Nejvíce si na zhoršení kresby u kraje pole stěžují majitelé XW20 a následně XW14, a to především ve světelných Dobsonech. Situaci zde rapidně zlepší aplikace Paracorru. Naopak okulár XW5 mnozí majitelé pokládají za skvělý planetární okulár s homogenní kresbou.
Další zajímavé informace a zkušenosti o Pentax XW sérii můžete načerpat z této mé recenze :
Nyní se již plně můžeme věnovat praktickému porovnání okuláru XW16,5 s dalšími vyhlášenými okuláry s ekvivalentní ohniskovou vzdáleností. Nebudu čtenáře dlouho napínat - poblíž středu pole splnil okulár vysoká očekávání, z výše zobrazené sestavy je prostě nejlepší. Dále od osy se vysněný zázrak nekoná - okulár vykazuje zbytkové aberace podobně jako všechny ostatní nejlépe hodnocené velmi širokoúhlé okuláry. Poprvé to tedy znamená, že ostrost, brilance a mikrokontrast tohoto okuláru jsou příkladné. Podruhé - směrem k okrajové třetině zorného pole se musíte smířit s přibývajícími barevnými lemy. Ohledně posledně jmenovaného neduhu existuje v dnes již velmi početné komunitě takovýchto okulárů se zdánlivým zorným polem > 80° snad jen jedna jediná výjimka - a tou je nepřekonatelný 84° Docter/Noblex 12,5 mm, jehož zbytkové barevné lemy jsou opravdu zcela marginální... K rychlé charakteristice nového Pentax okuláru bych měl přidat bod "potřetí", který by logicky měl zahrnovat rovněž očekávanou a taktéž důležitou vlastnost, a tou je komfort pohledu. Ani v tomto bodě se zázrak nekoná - s nedostižným komfortem pohledu do starších 70° XW-ček prostě nelze počítat. K tomuto je opět záhodno dodat, že okuláry s takto širokým polem a současně s nadprůměrným komfortem pohledu prostě neexistují. Z fyzikální podstaty musíte zkrátka přijmout fakt, že ideální poloha oka se chvilku hledá a celkově je potřeba si na takovýto typ okuláru nějakou dobu zvykat...
Koupě okuláru takovýchto parametrů bývá často ošemetná, zvláště pro méně zkušené pozorovatele. Doporučuji vždy si okulár předem vyzkoušet a pokud možno ho porovnat s jinými. Dobře zvažte okolnost, zda skutečně potřebujete takto mohutný a 2" okulár ( třeba pro větší vzdálenost výstupní pupily kvůli brýlím ). Je málo pravděpodobné, že byste tento recenzovaný okulár pořizovali na denní terestrická pozorování. Ale pokud přeci jen, nedělejte to - zúžená zornička během slunečního dne významně zhoršuje komfort pohledu a do zorného pole se trvale vkrádá závoj oranžového světla. Takto stejně se chová naprostá většina 2" Naglerů - tyto okuláry jsou zkrátka počítány pro noční pozorování s maximálně otevřenou zorničkou. Nehledě na to, že tyto zmiňované Naglery jsou pro pozemní pozorování beztak nevhodné, a to kvůli velkému poduškovému zkreslení. Tímto se na závěr této recenze dostávám k poslední vlastnosti okuláru XW16,5, kterou je právě ono zkreslení. Zde firma Pentax dodržela v tomto její dobrou tradici - i tento okulár má tu správnou a malou dávku poduškového zkreslení, takže poskytuje obraz s velmi dobrým prostorovým vjemem.