Aktuality

 

Úhradu členských příspěvků, aktuálně 700 Kč,  prosím provádějte na nový účet POSEC zřízený ČAS č. 2500452459 / 2010

 

 

Jsou to necelé dva roky, kdy se na trhu objevil pozoruhodně se tvářící malý zoom-okulár od tchajwanské firmy SvBONY. Výrobce ani nezastíral, že tou hlavní inspirací pro něj byl dlouhodobě osvědčený okulár od americké firmy TeleVue - Nagler zoom 3 - 6 mm. A protože tento ideální zoom pro binohlavy vlastním a jsem s ním velice spokojen, nastal čas vyzvednout v SUPRA Praha onoho troufalého rivala a řádně jej otestovat, jak jinak než v duelu právě s legendou od TeleVue...

 

 

Na fotografii výše vidíte oba zmiňované zoom-okuláry upevněné v revolverové hlavě Takahashi. Od stejné japonské firmy jsem pro tento test upřednostnil, rovněž v této době podrobně zkoumaný wink, špičkový fluoritový refraktor FC 100DZ.

 

CELKOVÁ KONCEPCE A MECHANICKÉ PROVEDENÍ

Oba porovnávané 1 1/4" transfokátory si nejprve představíme na několika dokumentačních fotografiích a pojednáme o jejich koncepci, mechanickém provedení a z toho vyplývajících poznatků a doporučení pro praktické používání. Je zřejmé, že okuláry jsou skutečně stejné koncepce a jsou oba šikovně malých rozměrů :

 

 

Pro porovnání velikosti jsem použil jeden z nejmenších T6 Naglerů a to především proto, aby bylo zřejmé, že oba zoom-okuláry mají nadstandardně dlouhý barel. Platí to ještě více u transfokátoru TeleVue. Kdo ho používá mi dá za pravdu, že takto dlouhý barel není bezpečně kompatibilní s naprostou většinou malých i středních ( T2 ) zrcátek a hranolů, protože při jeho plném zasunutí hrozí kolize s optickou plochou. Jen některé hranoly ( pro zrcátka to platí ještě více ) mají na dolním konci tubusku bezpečnostní osazení, abyste si optický prvek uvnitř nepoškodili. V binohlavách jsou naštěstí na výstupu clony omezující výstupní pupilu, ale u těch zrcátek a hranolů je toto opravdu potřeba řešit, a to pořízením vhodného distančního kroužku, který pomocí trojice červíků zafixujete na potřebném místě barelu. Takovéto kroužky se mohou použít i pro dokonalou parfokalizaci používané sady okulárů, především při jejich častější výměně. Při testování zobrazených zoom-okulárů se to zrovna hodilo, protože transfokátor SvBONY má výrazně posunutou zobrazovací rovinu, což oproti některým okulárům znamená až o 15 mm hlubší zasunutí. Rozdíl v parfokalizaci s okulárem Nagler zoom je celých 11 mm, což je dobře patrné na snímku níže, kde vidíte i použité distanční kroužky :

 

 

Vizuálně a "hapticky", jak říkají Němci, se okulár z Tchaj-wanu po prvotním uchopení jeví stejně nadprůměrně, jako jeho rival z USA. Rozdíl se objeví v okamžiku, když logicky začnete zkoušet, jak se s ním zoomuje. Zatím co všechny Naglery zoom 3-6 mm, které jsem kdy držel v ruce, ve vás při otáčení zoomovacím prstencem vyvolají naprosto luxusní pocit, tedy snadné a hladké vysouvání, tak SvBony transfokátor takto "máslově" nepůsobí a navíc pro nastavení nejkratších ohnisek je potřeba vyvinout větší sílu. Tento poslední jmenovaný aspekt vůbec nepřeháním, neboť velký kroutící moment, který musíte použít, vede neúprosně k protáčení barelu v tubusku zrcátka. Upnutí okuláru je tedy nutné provést velmi důkladně. Vzhledem k tomu, že na diskusních fórech si na toto stěžují v podstatě všichni, lze toto zjištění pokládat za vlastnost tohoto okuláru. Můžeme vespolek doufat v postupné uvolňování provozem, na druhou stranu se obávám, co se bude dít při teplotě mínus 5°C . 

Jinak clickstop mechanismus působí dojmem velmi dobrým a jednotlivé polohy zacvakávají bezvůlově, stejně jako u transfokátoru TeleVue. U obou okulárů jde gumová očnice sklopit, což v praxi bude v mnoha případech určitě potřeba - vzdálenost výstupní pupily je totiž v obou případech méně komfortních 10 mm. Při pečlivém pohledu dovnitř čínského okuláru je vidět, že optické cestě věnoval výrobce náležitou pozornost a provedení vnitřku není co vytknout - je tedy výborně vyčerněn a jsou aplikovány potřebné clonky. Při pohledu do okuláru proti denní obloze můžete s potěšením konstatovat, že v celém rozsahu zoomu vidíte clonu omezující zorné pole  zcela ostrou. Při zkoumání útrob okuláru a pohledu do něj z opačné strany rychle pochopíte, proč má tak dlouhý barel. Při zoomování totiž uvidíte, po jak dlouhé dráze se vnitřní skupiny čoček a clon posouvají.

 

OPTICKÁ STAVBA A JEJÍ VLASTNOSTI V PRAXI

Tímto se dostáváme k seznámení s optickou stavbou obou transfokátorů. U Nagler zoomu mne od počátku fascinovalo to, jak relativně jednoduchou optickou stavbu má - jde o 5 čoček ve 3 skupinách. SvBony transfokátor má evidentně principiálně stejnou koncepci, jen má o jeden člen navíc - tedy 6 čoček ve 4 skupinách - a díky tomu dociluje většího rozsahu a také širšího zorného pole, což je nepochybně velké plus... Jeho zdánlivé zorné pole je dokonce větší, než 56° udávaných výrobcem - kdosi na CN prezentoval naměřených 57° na dlouhém a 61° na krátkém konci. Firma TeleVue deklaruje u jeho zoomu 50°, což s přimhouřeným okem dociluje na 3 mm, ale na 6 mm je to max. 47°. Každopádně u obou transfokátorů je při zoomování bezpečně vidět, jak se zdánlivé zorné pole se zkracujícím ohniskem plynule zvětšuje...

 No a teď už nám nic nebrání v tom, abychom přešli k jádru věci, tedy zjistili, jak tchajwanský zoom ukazuje v refraktoru ostrém jako břitva, pro který je i zvětšení > 250x úplná hračka  cool. Nejprve jsem jen tak cvičně namířil refraktor na známý a osvědčený cíl v podobě bezpečnostních cedulí na střeše vzdáleného paneláku. Tím jsem se ubezpečil, že seeing je v podstatě nulový a odpovídá dnešnímu chladnějšímu dni se zamračenou a přeháňkovou oblohou. V okulárovém výtahu byl vsunut recenzovaný okulár a já jsem zvědavě zkoumal první dojem z optické kvality. Obraz jsem shledal jako velmi ostrý a kontrastní, bez zbytkové chromatické aberace, rušivého zkreslení, a s přiměřeným komfortem pohledu. První dojem při nastavené ohniskové vzdálenosti 5 mm, a tomu odpovídajícímu zvětšení 160x, byl tedy velmi dobrý.

Nachystal jsem si další potřebné příslušenství a pustil se do podrobného testování. Na obou transfokátorech jsem nastavil nejkratší ohnisko poskytující zvětšení 267x. Obraz v okuláru SvBony byl stále velmi ostrý a přiměřeně kontrastní, žádné barevné lemy jsem nenacházel. Pootočil jsem revolverem do pozice s okulárem TeleVue a po kouknutí do něj mě čekalo velké překvapení - obraz se jevil poněkud tmavší a méně brilantní. Vrátil jsem se k okuláru SvBony, abych se ubezpečil, že obraz v něm je skutečně viditelně brilantnější. To nemalé překvapení mne tedy neopouštělo a já nedočkavě sahám po špičkovém okuláru TV DeLite 3 mm - dostavil se ještě větší úžas, neboť i v tomto okuláru byl obraz o poznání méně brilantní, než v transfokátoru z Tchaj-Wanu ! No teda, říkám si ... surprised. Začal jsem zkoumat ostatní optické vlastnosti a porovnával je rovnou s oním 3 mm DeLite. Teď mi šlo především o velikost zdánlivého zorného pole okuláru SvBony, které při nejkratším ohnisku mělo být de facto stejné, jako u TV DeLite. A přišlo další překvapení - až teď jsem si totiž všiml, že zobrazované objekty jsou v zoomu SvBony jaksi menší... Začínám tušit, co je zdrojem zvýšeného adrenalinu hned na počátku testování a odebírám se dohledat další okuláry - Naglera 3,5 mm a Vixena HR 3,4 mm. Má předtucha byla zcela správná, adrenalin se rozpouští a je nahrazován dopaminem - a to díky velké úlevě po předchozím zjištění, že zoom-okulár SvBony nezačíná na deklarovaných 3mm, ale ve skutečnosti na 3,4 až 3,5 mm !

Někomu se může tento rozdíl zdát jako méně důležitý, ale není tomu tak... Při velkém zvětšení a tmavším obrazu je zde každá desetina mm znát a v tomto případě je zcela jasné, že výrobce nám záměrně lže, protože o tomto musí vědět... Bylo mi divné, že si nikdo z recenzentů na fórech tohoto nevšiml - ale zrovna tak mohla být chyba u mne, že všimli, ale já nevšiml jich.. laughing. A tak jsem hledal na netu a skutečně jedno upozornění našel, byť zůstalo spíše v zapomnění. K tomuto je potřeba dodat, že na opačném konci, tedy na ohnisku 8 mm, jsem žádnou větší odchylku neshledal, a tudíž můžeme testovaný zoom akceptovat s reálným rozsahem 3,5 - 8 mm.

Ostatní vlastnosti optiky můžeme ale směle označit za minimálně velmi dobré. V ostrosti a kontrastu mezi oběma zoom-okuláry žádné rozdíly totiž nenajdete. Nějaký velmi malý pokles ostrosti na okraji pole lze najít u obou okulárů. U SvBony je vidět trošičku víc, ale je potřeba mít na paměti, že tento okulár má také viditelně větší zorné pole. Drobné nedostatky, o kterých zde teď mluvím, se týkají především okrajových ohniskových vzdáleností. V rozsahu 4 až 7 mm se tchajwanský transfokátor chová velice konzistentně a s rovnoměrnou kresbou. Pochvalu si zaslouží i velmi malé zkreslení a vysoká odolnost vůči parazitním paprskům a rozptylu světla. Všiml jsem si i toho, že pohled do okuláru Nagler-zoom je o něco méně komfortní, byť mají oba okuláry stejnou deklarovanou vzdálenost výstupní pupily. Do SvBony okuláru se zkrátka dívá o něco pohodlněji, a to i přesto, že oko musí vykrýt větší zorné pole. Určitě k tomuto přispívá i větší průměr oční čočky, jak je patrné z fotografie níže :

 

 

Co se týče (ne)dokonalosti parfokalizace, neboli nutnosti přeostřovat při změně ohniskové vzdálenosti, mohu i zde konstatovat, že ani v tomto okulár z Tchaj-Wanu nezklamal - testovaný kus byl z mého pohledu zcela parfokální ( stejně jako oba mé Nagler zoomy 3-6 mm ), ale připouštím, že zkoušeno to bylo v méně světelné optice. I občasné hlasy na internetu poukazují na to, že některé exempláře z dílen SvBony nejsou tak dokonale parfokální.

 

SHRNUTÍ A ZÁVĚREČNÁ DOPORUČENÍ

Testovaný okulár "SvBONY zoom 3 - 8 mm" lze označit za celkově velmi vydařený - a to i přes zjištěný nedostatek v deklarovaném rozsahu ohniskových vzdáleností. Jeho mechanické provedení není v něčem tak luxusní, jako u TV okuláru Nagler zoom 3 - 6 mm, nicméně je pořád velmi dobré. Optické vlastnosti zcela určitě příjemně překvapily, protože pokud byste chtěli při pozorování planet mít ještě trochu ostřejší a brilantnější obraz, museli byste sáhnout až do kategorie nejlepších a osvědčených planetárních okulárů. Nahrazovat tento transfokátor sadou levných monofokálů typu "Planetary", "LE", "Flat Field" a podobně, nemá totiž smysl. Když si navíc uvědomíte, jak krátká ohniska tento zoom poskytuje, tedy že byste místo do něj koukali třeba do 6 mm Plosslu nebo 4 mm Abbé-ortho okuláru, tím více si řeknete, že za trochu kompromisu to o poznání větší pohodlí určitě stojí... Nehledě na to, že s cenou něco přes 150 USD se tento zoom-okulár vyznačuje vynikajícím poměrem výkon/cena, a je tedy několikanásobně levnější než "TV Nagler-zoom 3 - 6 mm".

Nevýhodou tohoto zoomu je skutečnost, že díky více posunuté zobrazovací rovině s ním nejde zaostřit v APM "binarech" a bude se to týkat i řady spektivů...