Aktuality

 

Úhradu členských příspěvků  prosím provádějte na nový účet POSEC zřízený ČAS č. 2500452459 / 2010

 

QHY5, popř. QHY5-T je velmi oblíbená kamera. Bohužel ale se občas objevují potíže s instalacemi driverů. Proto byla vypracována „kuchařka“, která má za úkol instalaci ovladačů co nejvíce usnadnit.

 

Výběr vhodných driverů

Instalaci driverů pro QHY5 se v podstatě nijak neliší od instalaci každého jiného hardwarového zařízení do Vašeho počítače. Je ale doprovázeno řadou úskalí, které jej mohou trošku zkomplikovat. Prvním z nich je výběr vhodného driveru. Na stránce výrobce si proto vyberte vhodný ovladač podle typu vaší kamery. Zde je na místě upozornit, že pokud máte jinou kameru (klon) jinak plně kompatibilní od jiného výrobce/úpravce (např. od Astrosoft.be známého zejména softwarovým produktem AstroArt), tak tyto drivery nebudou pracovat korektně. |Příčinou je rozdílné identifikační číslo, kterým se kamera při připojení ohlašuje počítači (tzv. PID&VID).

Mimo vlastních driverů si u výrobce ještě stáhněte základní aplikaci pro ovládání kamery a záznam snímků – QGVideo (pozor, opět existují různé verze programu podle varianty kamery).

 

Pokud máte v plánu používat QHY5 i jako guidovací kameru, potřebujete ještě doinstalovat rozhraní ASCOM (unifikovaná platforma pro integraci nejrůznějšího hardwaru do programů, které jej podporují). Výhodou rozhraní ASCOM pak je, že zařízení, které je tímto standardem podporováno lze využít ve všech programech podporujících rovněž ASCOM (např. software IRIS, Maxim DL, ...). Mimo vlastního rozhraní ASCOM, který si stáhnete ze stránky ASCOMStandards si musíte stáhnout i plugin pro toto rozhraní na stránce výrobce kamery (na stránce Download v sekci ASCOM drivers).

Ze softwarů podporujících toto rozhraní lze doporučit např. vynikající software pro guiding pomocí počítače - PHDGuiding.

 

Doporučený postup instalace

Všechny výše uvedené položky jsou vybaveny standardním instalátorem. Instalace se proto provádí běžným postupem.

 

Doporučený postup instalace jednotlivých částí je následující:

 1. Instalace driveru pro kameru.

 2. Připojte kameru k počítači. PC najde kameru a zavede drivery do systému. Při tom budete pravděpodobně vyzvání k zadání adresáře, kam byly rozbaleny/nainstalovány drivery s předchozího kroku.

 3. Instalace aplikace QGVideo.

 

V případě, že budete využívat některý z programů pro ASCOM pokračujte těmito kroky:

 1. Instalace ASCOMPlatformy.

 2. Instalace pluginu kamery pro ASCOM.

 3. Instalace softwaru podporujícího ASCOM (např. PHDGuiding).

 4. Spusťte tento software a v nastavení programu zvolte u nastavení kamery zařízení „Ascom Camera“ a pak ve vlastním nastavení zařízení nezapomeňte vybrat „CMOS QHY Camera“.

 

Možné problémy při instalaci

Nejčastějším problémem bývá, že po instalaci driverů a připojení kamery není kamera rozpoznána. Nejčastější příčinou bývá (jak již bylo uvedeno výše) rozdílné identifikaci zařízení (PID&VID). K tomu dochází buď v případě, že kamera byla upravena nějakým výrobcem, který využil základního harwaru pro svoji produkci, nebo v případě, kdy je narušen záznam ve firmwaru kamery. V tomto případě je jediným trvalým řešením nahrát příslušný firmware pomocí speciálního nástroje do kamery (nejjednodušší je se obrátit na prodejce kamery).

Existuje ale i jedno pomocné řešení, které spočívá v úpravě registračního souboru INF driveru. Byť je kamera plně funkční, lze takové řešení považovat pouze za provizorní. Pokud se příliš neorientujete ve správci systému, raději požádejte zkušenějšího kolegu.

 

Postup úpravy registračního souboru v driveru (postup se může v závislosti na verzi systému mírně lišit):

8) Zjistěte identifikaci kamery (PID&VID):

 • v menu Ovládací panely (popř. Stiskem pravého tlačítka myši nad ikonou Tento počítač na ploše a volbou Vlastnosti) vyvolejte Správce zařízení

 • ve správci zařízení vyhledejte Neznámé zařízení a otevřete složku Podrobnosti

 • Položku Vlastnost změňte na ID hardware a poznamenejte si hodnotu VID&PID (např. VID_FF18&PID_0901); např. správný kód pro originální QHY5 je VID_16C0&PID_0818.

9) Vyhledejte soubor *.INF v adresáři, kam byly instalovány drivery a otevřete jej v editoru.

11) Vyhledejte v něm sekci [qhyccd.NTx86] a přidejte do ní řádek

"QHY5 Driver"=USB_Install,USB\VID_16C0&PID_0818

kde hodnotu VID a PID nahradíte zjištěnými v kroku 8

 1. Totéž opakujte v sekci [qhyccd.NTamd64], uložte a zavřete soubor.

13) Pokračujte v instalaci od bodu 2