Vytisknout
Nadřazená kategorie: Testy techniky
Kategorie: Dalekohledy
Zobrazení: 5695

Obr. 1 - Omegon  ED APO 72/432 

 

 

 I. - ÚVOD

     Německá firma NIMAX GmbH, která, kromě internetového obchodu "Astroshop.de", vlastní i značku OMEGON, nabízí už nějakou dobu tento kompaktní a velice všestranný malý refraktor, jehož srdcem je ED objektiv parametrů zřejmých z obr. 2. Dalekohled nemá klasický okulárový výtah, jak je ostatně vidno na úvodních fotografiích - zaostřování je vnitřní a ovládá se stejným způsobem, jak to známe u spektivů. Velmi pěkně propracovaný design tohoto refraktoru si můžete prohlédnout na obr. 3 ( otevřením na nové kartě ). Dalekohled se dodává v elegantním duralovém kufříku. Tento malý a univerzální Photography Scope je součástí nejvyšší řady teleskopů s označením "Omegon-PRO". Dalším velmi zajímavým dalekohledem, který z této řady stojí za zmínku, a který je rovněž černo-červeného provedení, je APO refraktor AP 104/650, jehož tříčlenný objektiv obsahuje hned dvě nejlepší ED skla - jak FPL-53, tak i FPL-51. Tento refraktor je ale klasické koncepce, tedy s běžně používaným okulárovým výtahem s dvourychlostním ostřením, viz. obr. 4.

 

 Obr. 2 - Detail velmi pěkného designu - popis objektivu na rosnici refraktoru

 

 Obr. 3 - Celkový pohled na Photography Scope ( větší rozlišení otevřením na nové kartě )

 

Obr. 4 - ED APO refraktor OMEGON 104/650

 

II. - KONCEPCE DALEKOHLEDU A JEHO MECHANICKÉ PROVEDENÍ

 Refraktory řady Omegon-PRO svým velmi dobrým mechanickým provedením připomínají dalekohledy William Optics a je dost pravděpodobné, že některé mechanické díly a rovněž i objektivy budou mít stejný původ kdesi na Tchaj-Wanu. Ale vraťme se k detailnímu popisu recenzovaného dalekohlídku... Na přiložených fotografiích je refraktor doplněn o designově stejně provedený Amici hranol, který je potřeba dokoupit zvlášť. Převracecí hranol je takového hybridního provedení - na vstupu má 2" barel, ale na výstupu je tubusek 1,25", viz. obr. 5.  Zmiňované vnitřní ostření vypadá stejně jako u pozorovacích dalekohledů jen zvenku, protože se neostří posuvem optického členu mezi pevným objektivem a hranolem, ale uvnitř rosnice se posouvá celý objektiv. Ostření má na tubusu dva ovládací prvky - široký prstenec s pogumováním na hrubší ostření a tenký rýhovaný prstenec na jemné doostření - viz. obr. 6. Kromě toho, že tubus nemá vysouvací rosnici, je další nevýhodou této koncepce to, že při souběhu několika okolností se objektiv vysune natolik ke kraji rosnice, že tato už neplní svou funkci, jak by měla. Při testování dalekohledu v protisvětle jsem právě v případě nedalekých stromů narazil na to, že rosnice nefungovala jako dostatečná sluneční clona.

 

Obr. 5 - 2"/1,25" Amici hranol Omegon

 

Obr. 6 - Detail ostření Photoscopu

 

 Na obrázcích vyfotografovaná sestava se 45° Amici hranolem logicky předurčuje dalekohled k terestrickému pozorování. Je zřejmé, že rerfraktorek lze bez problému upevnit na fotostativ, který pro běžná zvětšení nemusí být nijak bytelný. Upínací patka má současně tvar lišty třídy Vixen, takže dalekohled lze upevnit i na běžné astronomické montáže. Pro denní pozemské aktivity byly k sestavě v módu "spektiv" objednány i okuláry stejného výrobce, a to z poměrně nové řady "Super-LE". Na rozdíl od velmi povedených, a i u nás rozšířených, okulárů řady "LE" se zdánlivým zorným polem 55°, mají okuláry Omegon Super-LE pole široké 68° při zachování 20 mm vzdálenosti výstupní pupily. Pohled do nich je velmi pohodlný, zorné pole má takovou přirozenou velikost a poduškové zkreslení u kraje pole je velmi akceptovatelné, menší než u konkurenčních okulárů. To byly hlavní důvody pro volbu těchto okulárů, spolu s tím, že jejich design navazuje na černo-červenou řadu refraktorů Omegon-PRO, viz. obr. 7 a 8.

 

Obr. 7 + 8 - Okuláry z řady Omegon Super-LE

 

 

 Praxe navíc ukázala, že pořízené okuláry s ohniskovou vzdáleností 14,5 a 9 mm jsou opravdu velmi kvalitní, s bodovou kresbou hvězd až k samému okraji pole. V recenzovaném dalekohledu poskytují zvětšení 30x a 48x. Zvláště to menší zvětšení se očekávaně ukazuje jako velmi praktické. 

 

III. - OPTICKÉ VLASTNOSTI OBJEKTIVU

Z výše uvedeného čtenář vytušil, že objektivem v tomto malém refraktoru je ED dublet o průměru 72 mm. To je ovšem jediný parametr, který je s velkou pravděpodobností přesný, protože o hodnotě ohniskové vzdálenosti se můžeme dohadovat - červený pásek na rosnici, stejně jako webové stránky výrobce, udává hodnotu 432 mm, ovšem na objímce objektivu najdete 430 mm. O ty dva milimetry samozřejmě nejde, ale může jít o to, jaká skla jsou v dubletu použita. Prodejce druh optického skla na jeho stránkách neuvádí, ale v kufru jsem ve stručném přiloženém návodu našel informaci, že se jedná o sklo FPL-51. Tato informace bude s největší pravděpodobností pravdivá, protože v době nedávné se u několika výrobců-prodejců používal v malých refraktorech vzduchový ED dublet s parametry 72/430 a použitým sklem FPL-51. Po vzoru William Optics, který do svého Megrezu 72 začal montovat vylepšený dublet se sklem FPL-53 - s parametry 72/432, se tento objevil i u dalekohledu LACERTA od rakouského prodejce "Teleskop-Austria". Megrez 72 od WO se už mezitím přestal nabízet ( je nahrazen dvěma verzemi Zenithstarru 71 ), ale malá LACERTA se těší oblibě a majitel-prodejce p. Lájos Szanthó, spolu s optikem Tommy Nawratilem, mu dělají velkou reklamu, včetně srovnávacích měření FPL-51 vs. FPL-53. Aby to nebylo tak jednoduché, tak mnou zjištěný charakter zbytkové barevné vady neodpovídá fotografiím-spotům od T.Nawratila ani pro jednu variantu... Nicméně, kdo v tomto elegantním dalekohlídku nehledá kvalitu dubletu vyrobeném na samé technologické mezi, bude s jeho zobrazovacími vlastnostmi spokojen. Následující fotografie Ronchi-testů ukazují na více než velmi dobrou korekci kulové vady - praxe tomu odpovídá, protože refraktor je i při zvětšení 3D stále velmi ostrý. Co je ale zapotřebí mít na zřeteli - objektiv je velmi háklivý na to, jaký druh hranolu, či zrcátka, před okulárem použijeme, což je evidentní i z poskytnutých ronchigramů. Nejmenší zbytkové sekundární spektrum dává objektiv samotný - což využijeme v módu přímohledného spektivu nebo v módu astronomického dalekohledu při použití zrcátka. Použijeme-li pravoúhlý hranol, charakter barevné vady zůstane stejný, tedy zeleno-červeněfialový, ale zbytková barevná vada je zhruba 2x větší. Při aplikaci 45° Amici hranolu ( konkrétně výše zmiňovaného od Omegonu ) je charakter barevné vady zcela jiný, a to žluto-modrofialový, zbytkové spektrum je navíc ještě více zesíleno, než v případě klasického pravoúhlého hranolu. Při denním pozemském pozorování je opravdu patrné, že amici hranol poskytuje v tomto ohledu největší zbytkovou barevnou vadu. Ovšem při zvětšení cca 50x to samozřejmě není potřeba řešit... 

 

Obr. 9 + 10 - Ronchigramy na hvězdu

 

Pozn. - Šikmé pruhy přes ronchigram jsou způsobeny, ze své podstaty nutnou, nedokonalostí amici hranolu.

 

Sytost barev je na ronchigramech zvýšena, aby byl rozdíl dobře vidět. Fotografiím odpovídá i to, že v noci je na jasných stálicích, ale i v terénu osvětleném pouličními lampami, obraz za amici hranolem zdánlivě s menšími barevnými lemy. Ale za denního světla je při zvětšení 216x ( TV Powermate 2,5x + Nagler 5 mm ) rozdíl mezi zrcátkem a amici hranolem velmi zřetelný - za zrcátkem vykazuje obraz při přeostřování barevné lemy charakterem odpovídající klasické SW ED 80, snad trochu výraznější, ale za amici hranolem už je vidět, že obraz má větší tendenci zůstávat s namodralým nádechem. Navíc se při velkém zvětšení už začínají projevovat i ostatní neduhy amici hranolů, čímž obraz ztrácí kontrast i ostrost. Uvedené poznatky jsem se snažil pro názornost zachytit digiskopingem v několika snímcích. Na první fotografii ( obr. 11 ) je celkový pohled zachycený digikompaktem za okulárem Omegon Super-LE 14,5 mm, tedy při zvětšení 30x. Snímáno bylo v silném mírně bočním protisvětle, které na větvích proti přesvětlené obloze zaručeně prověří kvalitu optiky. Na obr. 12 je pak výřez ze 100% velikosti prvního záběru - ačkoli je použit 45° Amici hranol Omegon, tak při takovémto malém zvětšení nejsou ještě žádné barevné lemy patrné.

 

Obr. 11 - Větve stromů v silném protisvětle - celkový záběr při zvětšení 30x

 

Obr. 12 - Výřez ze 100% velikosti předchozího snímku

 

Následně jsem vyměnil okulár Super-LE 14,5 mm za okulár TV Nagler 5 mm a před něj ještě zařadil násobič TV Powermate 2,5x. Výsledné ohnisko okuláru bylo tedy 2 mm a dosažené zvětšení 216x. Takto jsem stejnou scénu vyfotografoval jak za výše uvedeným Amici hranolem, tak za kvalitním 1,25" zrcátkem - viz. obr. 13. Velikost zachycené scény odpovídá vyznačenému rámečku na obr. 11. Na výsledném zvětšení ( výřezu ) oproti celkovému záběru se malou měrou podílí i zoom digikompaktu.

 

Obr. 13 - Stejná scéna, ale při zvětšení 216x ( zrcátko 1,25" )

 

Z obou snímků při zvětšení 216x jsem udělal výřez ze 100% velikosti, na kterém už jsou neduhy optiky velice dobře vidět ( viz. obr. 14 + 15 ). Velikost výřezu odpovídá vyznačenému rámečku na obr. 13. Protože foukal silnější vítr, díky kterému se větve pořád pohybovaly, tak je potřeba vzít v úvahu, že na výsledné ostrosti snímků se to při tak velkém zvětšení určitě podepsalo ( malý průměr optiky nedovolil dostatečně krátkou expozici ).

 

Obr. 14 + 15 - Výřezy ze 100% velikosti snímků při zvětšení 216x

 

 

 Poslední snímky mohou vypadat nelichotivě, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o zvětšení 3D, výřezy ze 100% velikosti snímku a hlavně to, že byly pořízeny za dost extrémních podmínek. V praxi je dalekohled dostatečně kvalitní - Vixen ED 81S to samozřejmě není, ale s klasickou ED 80kou je to plně srovnatelné. Další poznatky související s kvalitou kresby tohoto refraktoru budou uvedeny níže v následujících kapitolách.

 

IV. - PRAKTICKÉ VYUŽITÍ DALEKOHLEDU

A : POZOROVACÍ DALEKOHLED - SPEKTIV

    O možnostech použití dalekohledu Omegon ED APO 72/432 bylo už naznačeno několik podstatných skutečností v předchozích odstavcích. Nejpraktičtější, a asi i nejčastěji používanou variantou, je právě ta zmiňovaná, tedy za použití originálního 45° Amici hranolu, díky kterému získáme zalomený spektiv se správně orientovaným obrazem. Méně pravděpodobný je požadavek používat refraktor jako spektiv přímohledný. Pro tuto aplikaci je nutné dokoupit od Omegonu speciální převracecí modul - "Image Rectifier" ( Roof Prism Erecting System ) - který je 1,25" a s prodlužovacím faktorem 1,5x. Na výstupu má k dispozici i T2 závit. Pro výčet všech možností módu "spektiv" je zapotřebí uvést i variantu s 90° Amici hranolem. Zde bych levné 1,25" hranoly nedoporučoval ( vyhovují jen pro malá zvětšení ), ale poohlédl bych se po kvalitních a větších 90° Amici hranolech od firmy Baader - především po variantě T2 ( BA 2456130 - #2 ). Tento středně velký hranol má sice stále některé neduhy amici hranolů, ale je určitě kvalitnější, než 45° verze, a s přimhouřerním oka ho lze pojmout i jako univerzální variantu "spektiv & astro". Mnou recenzovaný 45° hranol pro běžné účely a denní aktivity postačuje, jeho čistý optický průměr činí 25 mm. Výhodou je , že 2" barel tohoto hranolu je upevněn k tělu závitem T2, čímž se nabízí možnost využití bohaté Baaderovské T2-stavebnice. Zmíním jednu užitečnou variantu - místo 2" barelu je možno na 45° Amici hranol našroubovat redukci z SC závitu na závit T2. Na výstupu refraktoru je totiž k dispozici právě SC závit, na němž je našroubována výstupní 2" šachta. Po jejím odšroubování je pak možno přímo použít hranol ( zrcátko ), které má na vstupu polohovací objímku s SC závitem. Ušetříme nějaký ten centimetr stavební délky, který se nám bude náramně hodit při použití binohlavy. Tohoto lze využít i v případě, že chceme použít v módu "spektiv" 45° Amici hranol s ještě větší aperturou, tedy čistokrevnou 2" verzi, která disponuje čistým optickým průměrem 31 mm ( doporučuji např. BA 2956151 od Baaderů, nebo opticky totožnou variantu od WO či TS ). Do tohoto Amici hranolu můžeme bez obav zasunout 2" okuláry s mírně širokoúhlým zorným polem a ohniskem do cca 30 mm, jako např. TV Panoptik 27 mm, a získat tak velmi komfortní pohled. ED refraktor Omegon umožňuje samozřejmě použít i klasickou verzi velkého, tedy 2", 45° Amici hranolu s 2" barelem na vstupu. Tento větší 45° Amici umožňuje plně využít aperturu "velké" binohlavy Mark V a pro tento dalekohled i velmi vhodného "velkého" 1,8x násobiče. Jeho našroubováním pomocí T2 závitu na vstup 2" Amici hrranolu si totiž připravíme nejsnadnější, a také nejkvalitnější cestu pro použití binohlavy Mark V. Pohled do terénu přes binohlavu osazenou 24 mm Panoptiky ( zvětšení cca 32x ) je opravdu úchvatný, efektivní průměr cca 50 mm je totiž ve dne tak akorát. Celé to má ovšem jednu podstatnou vadu na kráse - abnormální nevyváženost refraktoru s touto těžkou výbavou na konci... Samotný 2" Amici hranol váží 400g, binohlava s Panoptiky ještě násobně více. 

Vraťme se ale od mého "binofandovství" k dokončení úvah o doporučených okulárech pro tento dalekohled v módu "spektiv". Výše jsem psal, že zvolený okulár Omegon Super-LE 14,5 mm ( zvětšení 30x ) se ukázal, jako velmi prozíravá volba. S dosažením větších zvětšení takový problém není, výběr okulárů je dostatečný, včetně varianty, že chceme zůstat u řady Super-LE. Nevýhodou těchto okulárů je vyšší cena a u kratších ohnisek i větší rozměry. Chceme-li použít menší zvětšení než 30x a zůstat při tom v rozměru 1,25", tak můžeme zvolit okulár Super-LE 18 mm, nebo se nebát zkusit podstatně menší a současně o dost levnější 19 mm okulár Flat Field ( TS, SW, .. ). Tento povedený okulár má jako jediný z celé řady zdánlivé zorné pole 65°. V rozměru 1,25" můžeme pro ještě menší zvětšení zvolit i jeho bratříčka s ohniskem 27 mm a polem 53°. Zatímco 19 mm okulár je vhodný i pro malé binohlavy, 27ka už vyžaduje binohlavu s většími hranoly. Tyto velmi kompaktní okuláry, spolu s originálním 45° Amici od Omegonu, umožňují s testovaným dalekohledem nejvyváženější polohování na fofostativu ( na rozdíl od použití binohlavy nebo např. 2" širokoúhlých okulárů ).

Stalo se běžným, že k pozorovacím dalekohledům tak nějak patří i zoom okuláry. Na trhu je několik možností na výběr. Ze své podstaty jde u těchto okulárů vždy o kompromis v kvalitě, ale i u některých parametrů, z nichž nejpodstatnější je velikost zorného pole. Ta u zoom okulárů v běžné cenové relaci klesá s rostoucím ohniskem, často bohužel až na hodnotu cca 40°. Jedinou výjimkou je zoom okulár Baader 8 až 24 mm, který má na dlouhém konci zorné pole 50°, na nejkratším ohnisku pak úctyhodných 68°. Nevýhodou jsou větší rozměry, hmotnost 360 g a horší zobrazovací vlastnosti v rozsahu 20 až 24 mm, kdy zhruba polovina zorného pole má viditelně větší zbytkové aberace, především barevné lemy. Ale obecně platí, že za cca 200 € je to nejlepší zoom okulár na trhu, navíc jeho vlastnosti vyhovují právě dalekohledům se světelností kolem 1:6. To proto, že optimální zobrazovací parametry dosahuje kolem ohniska 12 mm, kdy snese srovnání s okuláry s pevným ohniskem. Pokud by někomu nevadilo ono prťavé pole u maximálního ohniska, lze doporučit velmi ostrý zoom od TS - HR Planetary s rozsahem 7,2 až 21,5 mm a zorným polem 53 až 40°. Okulár je příjemně kompaktní a poloviční je i jeho velmi příznivá hmotnost - 170 g. Je k dispozici i ve "sluneční" verzi od firmy LUNT.  Nově se objevil zoom Sky Watcher Hyperflex 9 až 27 mm s polem 60 až 40°, který ale zatím nebylo možno prověřit. Za podstatně větší peníze se dají koupit velmi kvalitní zoomy od nejprestižnějších značek - Leica, Docter, ale i např. Meopta. U těchto výrobců jde i o to, aby šel jejich okulár snadno zadaptovat na standartní barel 1,25", případně i 2". Doporučuji případným zájemcům využít nabídku německého prodejce APM, který nabízí takovéto zoomy prověřené i v astronomické praxi, ale hlavně upravené na požadovaný standardní rozměr upínacího barelu. Majitel firmy APM, Markus Ludes, vyzdvihuje a v úpravě nabízí např. dva unikátní zoomy - LEICA Zoom 8,9 až 17,8 mm s polem 80 až 60° a cenou 800 €, a dále zoom MEOPTA 7,3 až 14,6 mm s konstantním polem 66° v celém rozsahu a cenou 545 €. U druhého okuláru prodejce vyzdvihuje jeho velmi dobrou optickou korekci i u kraje zorného pole dalekohledu se světelností F5. Zatímco LEICA zoom je už opravdu dražší, tak zoom okulár tuzemský už stojí za úvahu - vzhledem např. k faktu, že jeden každý okulár Omegon Super-LE stojí 245 €... Okulár od Meopty kreslí opravdu velmi ostře v celém poli a rozsahu, jeho snad jedinou nevýhodou je větší sférické zkreslení poblíž clony. Paradoxem je to, že na obloze nám to nevadí, ale ve dne je pohled na kouli shora trochu nepříjemný... Doporučuji před zakoupením tento okulár předem vyzkoušet, nabízí se k poslednímu modelu spektivu Meopta s ED objektivem 82 mm. Závěrem pojednání o zoom okulárech je vhodné zdůraznit, že byť se jedná o kompromis v korekci optických vad, tak z druhého pohledu je zase výhodou, že nějaké ty neduhy u kraje pole se při denním terestrickém použití poměrně dobře schovají a tak nějak jsme je ochotni, po vzoru triedrů, i snadněji tolerovat... 

 

B : ASTRONOMICKÝ DALEKOHLED

     Koncepce dalekohledu samozřejmě umožňuje bez problému používat tento refraktor i v ryze astronomickém módu. 2" výstup můžeme osadit 2" zrcátkem, je-li zapotřebí použít 2" okulárů, např. při požadavku velmi širokoúhlého pohledu na oblohu. S ohledem na výslednou velikost výstupní pupily se na průměrné obloze jeví jako nejmenší užitečné zvětšení cca 16x, které docílíme např. TV Panoptikem 27 mm nebo TV Naglerem 26 mm. Odměnou nám bude kvalitní kresba i na okraji pole. Najdou se určitě i levnější okuláry podobných parametrů, např. od firem Explore Scientific, Meade, Celestron, Baader... a pod., které poskytnou kvalitu jen o málo horší okulárů Tele Vue. Další praktická zvětšení, rozuměj větší než uvedených 16x, už bychom plně docílili i v rozměru 1,25". Pokud by někdo chtěl zůstat u menšího barelu 1,25", lze to jen doporučit - velká hmotnost na výstupu totiž dost rozvažuje dalekohled, který nemá možnost posuvu těžiště. Na paralaktice u takto malého refráčku celkem o nic nejde, ale na azimutální montáži, nebo dokonce na stativu, je to nepohodlné až problematické. Platí to samozřejmě i v případě, že použijeme binohlavu. V rozměru 1,25" si můžeme jako nejmenší možné zvětšení, s ještě příjemně širokoúhlým pohledem, dopřát 18x s TV Panoptikem 24 mm, nebo jeho ekvivalentem od ES. Kdo by přeci jen potřeboval na některé DSO větší výstupní pupilu, bez ohledu na velikost zorného pole, lze doporučit 1,25" Flat Field okulár s ohniskem 27 mm a zdánl. zorným polem 53° ( TS, SW,... ), TV Plössl 32 mm, a jako opravdu krajní mez  ( s pupilou téměř 6 mm ) okulár Baader Eudiascopic 35 mm ( zvětšení 12x ). Z pohledu opačného konce, tedy hodně velkých zvětšeních, lze na tělesa solárního systému a dvojhvězdy použít i cca 200x, kdy je sice zbytková barevná vada už trochu vidět, ale obraz je stále velmi ostrý. Chceme-li si dopřát výhody binokulárního vidění, tak s kvalitním pravoúhlým hranolem nebo zrcátkem, lze s určitými omezeními toho docílit. Nejsnadnější cesta je pomocí "velkého" násobiče-korektoru Baader 1,8x, který našroubujeme před T2 hranol ( zrcátko ) - s oběma binonástavci Baader pak nejsou vůbec žádné problémy se zaostřením ( a nebudou ani s binohlavami jiných značek ). Velká hlava Mark V má samozřejmě nespornou výhodu, neboť s 24 mm okuláry s polem 68° získáme binokulár parametrů 32 x 72. Navíc pro jasnější obraz máme ještě k dispozici vzpomínané Eudiaskopiky 35 mm, se kterými se dostaneme na 12 x 72, tedy efektivně na 12 x 50 ( s ohledem na ztráty v binohlavě ). Je-li záměrem použít menší binohlavu Maxbright s malými násobiči 1,7x nebo 2,6x, je to rovněž možné, jen je potřeba trochu "laborování" - dle velikosti hranolu ( zrcátka ) je nutno zkusit, zda je nutno násobič aplikovat už před hranolem. Zcela určitě nelze použít velké 2" zrcátko ( z důvodu příliš velké optické délky ) - je záhodno využít hranoly a zrcátka ze stavebnice T2 firmy Baader Planetarium. S použitím 25 mm Plösslů, a ještě lépe se 60° okuláry Celestron X-Cell nebo Meade 5000 HD ve stejném ohnisku, docílíme i s binohlavou Maxbright potřebného malého zvětšení s přijatelně velkým zorným polem.

 

C : TELEOBJEKTIV a ASTROGRAF

     S dalekohledem, který je poměrně krátký a lehký, se velmi dobře fotografuje v ohnisku - myšleno na stativu a na pozemské cíle, tedy v módu "teleobjektiv". Objektiv kreslí na ose řezavě ostře a i když má očekávané větší sklenutí pole, tak pro vícero účelů, které mají společnou malou hloubku ostrosti a díky ní vypíchnutý hlavní motiv uprostřed pole, vystačíme i bez rovnače pole. Toto platí samozřejmě i pro fotografie celého Měsíce nebo Slunce. Kvalitu kresby můžete posoudit na fotografii vzdálené antény v silném protisvětle - otevřením na nové kartě je k dispozici 100% velikost ( APS-C formát FUJIFILMu XT-1 ) :

 

 

Pro fotografování v ohnisku bez rovnače pole, ať už zrcadlovkou nebo "mirrorlessem", je potřeba použít cca 60 mm prodlužovací tubusek v 2" provedení, viz. obr. 16

 

Obr. 16 - Sestava refraktoru pro fotografování bez rovnače pole

 

Chceme-li v módu "teleobjektiv" fotografovat i krajinu a analogicky i hvězdnou oblohu, tedy s požadavkem co nejlepší prokreslenosti v celé ploše snímku, neobejdeme se bez vhodného rovnače pole... Vyzkoušel jsem s poměrně dobrým výsledkem jednoduchý a relativně levný "Field Flattener" od TS ( s označením TS RED 80 ) za necelých 150 €, který je identický s rovnačem, který dodává William Optics k tripletu  81 GT ( viz. má recenze VIXENu ED 81S ). U tohoto 72 mm dubletu sice v módu "astrograf" nepodává úplně optimální výsledky, ale v případě teleobjektivu na krajiny je kresba v rozích akceptovatelná. Redukční koeficient tohoto "Flatteneru" činí 0,8x, tzn., že výsledkem je refraktor 72/ 346 mm s relativním otvorem 4,8. Přikládám dva snímky v maximální velikosti a 100% rozlišení, samozřejmě nedoostřované. Na první fotografii lodžií se sítí proti holubům je ostřeno na střed snímku. Na druhém záběru paneláku v protisvětle je zaostřeno zhruba v polovině mezi středem a okrajem, aby bylo dosaženo co nejvyváženější kresby v celé ploše snímku. Oba snímky je třeba otevřít na nové kartě.

 

 

 

 

 Soudím, že obzvlášť na druhém snímku je kvalita v celém záběru pro tento účel postačující. Firma WO dodává k refraktoru 81 GT s tímto rovnačem ještě 10 mm T2 prodlužovací kroužek, já jsem u refraktoru Omegon zjistil, že optimum je někde mezi 12 až 15 mm. Na přiložených snímcích je použit T2 kroužek o délce 12 mm, viz. obr. 17

 

Obr. 17 - Sestava refraktoru s rovnačem pole TS RED 80 a T2 kroužkem 12 mm

 

 V optimální vzdálenosti rovnače od čipu je tedy ještě prostor pro vylepšování, nicméně i tak jsem přesvědčen, že v módu "astrograf" bude potřeba k tomuto ED refraktoru dokoupit dražší "Field Flattener" k němu vhodnější. Nabízí se originální od Omegonu za 280 € ( Omegon Field Flattener 2" ) nebo také konkurenční od "Teleskop-Austria"  ( Lacerta ), který je doporučován k malému, již zmiňovanému výše, refraktoru Lacerta 72/432, tedy s de facto stejným objektivem. K oběma variantám najdete na stránkách prodejců dostatek DSO fotografií, dokladujících jejich kvalitu.

 

V. - ZÁVĚR - CELKOVÉ HODNOCENÍ

 

I. - Hodnocení dalekohledu jako spektivu 

     Klady :

     - Vyšší kvalita optiky než u běžných i dražších klasických spektivů

     - Podstatně větší možnost přizpůsobení dle osobních preferencí

     - Originální a líbivý design, včetně nabízeného příslušenství

     - Pěkně provedený a odolný hliníkový kufřík

     Zápory :

     - Mírně větší rozměry i hmotnost oproti klasickým spektivům

     - Nutnost dokoupit potřebné příslušenství

     - V kufříku je málo místa pro příslušenství

     - Těžší příslušenství znesnadňuje polohování na stativu

 

II. - Hodnocení z pohledu astronomického dalekohledu

      Klady :

      - Velmi kompaktní dalekohled vhodný i pro cestování

      - Hliníkový kufr součástí dodávky

      Zápory :

      - Použitý způsob ostření nemusí každému vyhovovat

      - Nutnost dokoupit i základní příslušenství

      - Není možnost připevnit hledáček

      - V kufru málo místa pro příslušenství

      - Těžší příslušenství znesnadňuje na AZ montáži aretaci a polohování v elevaci

 

III. - Hodnocení z pohledu fotografického využití

       Klady :

       - I s levným rovnačem pole velmi kvalitní teleobjektiv pro APS-C formát za příznivou cenu

       - S optimálním rovnačem pole slušný "astrograf" vhodný i na cesty

       Zápory :

       - Jako "astrograf" by se stejným objektivem mohl být v klasické koncepci s okulár.výtahem ještě kompaktnější

       - Pro náročnější astrofoto nemusí použité ostření vyhovovat

       - Pro vysoké požadavky na korekci barevné vady nemusí použité sklo FPL-51 vždy dostačovat

 

IV. - Závěr

      Tento pohledný malý ED refraktor Omegon skutečně nabízí velkou variabilitu pro všechny druhy aplikací, jaké použitá optika dovolí. Jeho koncepce ho v prvé řadě předurčuje pro použití jako pozorovacího dalekohledu, který si v maximální míře můžete uzpůsobit osobitým požadavkům. Navíc ve vysoké kvalitě, která u klasických spektivů není obvyklá. Tato velká univerzálnost se týká i možností fotografování v terénu v rámci denních aktivit. Až ve druhé řadě je dalekohled koncipován i jako astronomický teleskop, který splní i vyšší požadavky, a stejně jako v prvním případě nabízí velmi kompaktní a skladné provedení vhodné i pro cestování.

Pokud by někdo uvažoval o takovémto všestranném dalekohledu stejných parametrů, ale upřednostňoval by astronomické použití, pak je vhodnější za stejnou cenu 600 € zakoupit ještě kompaktnější refraktor klasické koncepce, a to Lacertu ED 72/432 od rakouského prodejce "Teleskop-Austria".

 

 Obr. 18 - Hliníkový kufr, který je součástí dodávky ED refraktoru