Vytisknout
Nadřazená kategorie: Testy techniky
Kategorie: Dalekohledy
Zobrazení: 4511

Před časem jsme vás na těchto stránkách s našim testováním slunečního dalekohledu pro pozorování Slunce na vlnové délce H-alfa (656,28 nm) firmy Lunt Solar Systems  - LS100. Od té doby prošla modelová řada slunečních dalekohledů této firmy poměrně rozsáhlým rozšířením a změnami. Dnes jsme proto vybrali jednoho zástupce z této velmi zajímavé řady a to dalekohled o průměru objektivu 80mm - LS80.

     Zájemcům o princip činnosti slunečního dalekohledu pro pozorování na vlnové délce H-alfa doporučují přečíst výše zmiňovaný starší článek, ve kterém je mj.  objasněna i jejich základní konstrukce.

    Vlastní řada slunečních dalekohledů fiirmy Lunt zahrnuje dalekohledy o průměru objektivu od 35mm do 230mm. Základní model  LS35 (číslo za označením udává průměr objektivu) je dodáván pouze s mechanickým naklápěním etalonu. Asi nejoblíbenější model LS60 si máte možnost zvolit buď rovněž s mechanickým naklápěním, popř. i s jemnějším a precisnějším tlakovým laděním etalonu. Od modelu LS80 výše (tj. i LS152 a LS230) jsou dalekohledy této řady nabízeny pouze s tlakovým laděním. V tabulce níže je přehled vybraných parametrů jejich základních modelů. Protože existuje celá řada variant této řady (rozdíly jsou zejména v typu fokuseru a blokačního filtru), může se přirozeně konkrétní model od tohoto přehledu mírně lišit.

 

Tab. 1: Parametry základních modelů slunečních H-alfa dalekohledů firmy Lunt Solar Systems

  LS35 LS60/Ha LS60/Pt (tlakové) LS80 LS100 LS152 LS230
průměr objektivu [mm] 35 60 60 80 100 152 230
ohnisková vzdálenost objektivu [mm] 400 500 500 560 800 900 1610
šířka etalonu [nm] <0,75 <0,75 <0,70 <0,70 <0,70 <0,65 <0,70
Blokovací filtr B400 B600 B600/B1200 B1200 B1200 B1200 B3400
Typ fokuseru Helical Crayford 10:1 Feather Touch 10:1 Crayford 10:1 Feather Touch 10:1 Feather Touch 10:1 Feather Touch 10:1

 

Popis LS80

     Dalekohled Lunt LS80 je dodáván v pevném  hliníkovém kufru. Kromě vlastního přístroje jsem v něm nalezli ještě standardně dodávaný blokační filtr B1200 a velmi dobrý speciální okulár určený pro H-Alfa dalekohledy a to Lunt ZOOM 7,2-21,5mm. Součástí dodání byla i standardní 1,25" lišta a sluneční hledáček Lunt TV SolarSearcher.  Už první dojem z dalekohledu je velmi dobrý. Kvalitní zpracování, dvourychlostní fokuser s plynulým a přesným chodem.  Objímka objektivu se honosí nápisem "ED doublet" (důvod použití ED skel ve vstupním objektivu je prostý - shodný objektiv je využit i v dalekohledu pro pozorování Slunce na čáře vápníku). Čeho si ovšem všimnete na první pohled je vlastní mohutný píst/ovládání na boku přístroje. Vlastní  ladění etalonu jeho otáčením je plynulé bez zbytečného odporu (ale ani příliš snadno) a bez viditelných vůlí či prodlev při jeho stavění. 

   Zde je asi na místě malé upozornění pro nové majitele dalekohledů Lunt. Určitě jste si všimli, že blokační filtr má vstupní tubusek výrazně delší, než je obvyklé např. u okulárů a než by bylo na první pohled nutné. Velmi brzy si opravíte tento názor, pokud budete chtít pozorovat vizuálně. V případě, že zasunute blokační filtr  nadoraz, nepodaří se vám obraz Slunce s největší pravděpodobností  cca 40mm dlouhým okulárovým výtahem zaostřit. Postačuje však, pokud blokační filtr povytáhnete (cca o polovinu délky jeho tubusku) a rázem můžete obraz pozorovat bez problémů. Nejedná se však o žádnou konstrukční chybu, ale záměr. Tímto řešením máte totiž možnost připojit přímo na výstup blokačního filtru  (na 1,25" šachtě je T2 závit) nejen kamerku, ale i obyčejný fotoaparát (přirozeně se zcela zasunutým blokačním filtrem). 

    

Testujeme

    Dalekohled LUNT LS80 je větším a trochu méně rozšířeným "bráškou" velmi oblíbeného LS60 (tedy dalekohledu o průměru objektivu 60mm).  Pro se přímo nabízí srovnání s ním. Pomineme-li různé průměry objektivů a tím i těl přístrojů jsou si oba přístroje (ve variantě s tlakovým laděním) velmi podobné. Oproti variantě LS60 s manuálním nastavováním etalonu má  jeho tlakově laděná varianta (60 i 80 mm) o poznání jemnější a plynulejší krok a umožňuje tak precisnější nastavení etalonu.  Při pečlivé práci (a troše trpělivosti si jsou ale obě varianty LS60 prakticky rovnocené.

   Testování proběhlo vzájemným srovnáním  LS60 s manuálním laděním a LS80 s blokačním filtrem B1200. Jako pozorovací okulár byl využit ZOOM okullár firmy Lunt Solar Systems 7,2-21,5mm. Tento zoom okulár se skládá ze 7 čoček uspořádaných ve 4 skupinách z nichž dvě skupiny jsou vzájemně pohyblivé. Bez zajímavosti ani není, že byl tento okulár speciálně navržen právě pro sluneční dalekohledy pracujících na vlnové čáře H-alfa. Jeho využití je ale výrazně větší. A byť nedosahuje pro obecné využití kvalit např. okuláru Hyperion Zoom (to lze ostatně řící o drtivé většině ostatních zoom okulárů), příliš za ním co se týče kvality kresby nezaostává.

Jeho ohnisková vzdálenost byla vždy nastavena tak, aby pozorovaný obraz měl shodné zvětšení. Při menších hodnotách zvětšení (cca do 25-30x) je pozorovaný obraz obou přístroů velmi podobný.  Vlastní sluneční disk s jasně patrnou granulací, slunečními skvrnami i filamenty. Na okrajích slunečního kotouče byly u obou přístrojů  zřetelně viditelné erupce (u 80mm varianty jen mírně zřetelnější). Pří středním zvětšení (cca do 40-50x) v obrazu protuberací přibylo u obou přístrojů detailů. Obraz 60mm varianty ukázal nové podrobnosti, mírně však již "změkl".  Obdobné detaily byly přirozeně vidět i u LS80 byť s již viditelným lepším prokreslením. V zásadě však v obou přístrojích bylo viditelné shodné objekty. Největší přínos má 80mm objektiv pro největší hodnoty zvětšení (nad 60x), kdy se uplatní vyšší rozlišovací schopnost a větší optický zisk (více světla). 80mm varianta se zde projevila zcela zřetelným lepším prokreslením a vyšším kontrastem obrazu i více zobrazenými detaily. Ukázala se rovněž jedna z nesporných výhod modelu LS80 - více světla umožňuje efektivnější využití binokulárního nástavce.  Maximální hodnota zvětšení jen zřídka překročí testovanou hodnotu, proto bylo větší zvětšení ( 80x a 120x) testováno jen rámcově. V obou případech již byl obraz značně rozbit turbulencí a nepřinesl výrazně vyšší počet pozorovaných detailů.  Pro zájemce o detailnější zobrazení a více detailů tak lze spíše doporučit přídavný etalon (double stack), který se šroubuje na vstup přístroje a který zúží spetrální šířku pracovního pásma na 0,5-0,55 Angstroemu. Zajímavé  by rovněž bylo přímé srovnání 80 a 152mm objektivu, kde lze očekávat obdobný výsledek ve prospěch 152mm varianty dalekohledu. Pár srovnávacích snímků z testování LS60 a LS80 naleznete níže.

    Zkusmo jsme rovněž vyzkoušeli vhodnost obou modelů pro snímání Slunce  na CCD chip (viz obrázky níže).  Oba modely jsou v zásadě vhodné a na žádnou zásadní překážku jsme nenarazili. Výhoda většího průměru je v tomto případě ještě výraznější než u vizuálního pozorování.  Vhodným zpracováním lze pak využít možnosti většího 80mm objektivu. Na snímcích níže byly provedeny jen nezbytné úpravy (ořez snímku a změna měřítka).

 

    Zajímalo nás rovněž, jak se projeví na kvalitě obrazu rozladění tlakového etalonu vlivem změn teplot. Během dne proto bylo Slunce průběžně sledováno s tím, že pozorovaný obraz byl dolaďován tak, aby v pozorovaném obraze bylo viditelné co nejvíce  detailů. Nesnažili jsem se tedy zachovat stejný kontrast (který se stejně během dne přirozeně mění).  Vyhodnocována pak byla celková potřebná korekce polohy etalonu od startovací polohy.  Při rozdílu denních teplot 12°C  (19-31°C) byla potřebná celková korekce etalonu necelá půlotáčka ovladače (tomu odpovídá hodnota posunu cca 1 mm). Výslededný vliv na obraz dokumentují obrázky níže.

 

Závěrem

    Sluneční dalekohledy Lunt si i přes svoji oproti běžným refraktorům stejného průměru vyšší cenu (což je s ohledem na složitější konstrukci zcela pochopitelné) se staly velmi oblíbenými a nutno dodat, že zcela zaslouženě. Jako základni lze rozhodně považovat některou variantu z modelu LS60.Nižší model LS35  je vhodný spíše pro přehledová a základní pozorování Slunce při menších zvětšeních. Vyšší model LS80 (a přirozeně i další vyšší modely) pak přidává další "přidanou hodnotu" ve formě plnohodnotného využití binonástavce, popř. lépe prokresleného a kontrastnějšího obrazu.

   Děkujeme tímto Hvězdárně a planetáriu Brno a firmě Supra Praha za zapůjčení přístrojů k testování a vzájemnému srovnání.

 

   

Obrázek 1: Snímek v H-alfa prostřednictvím LS60 (vlevo) a LS80 (vpravo).

               (větší verze na klik)

 

  

Obrázek 2: Test vlivu tepmeprace

       vlevo: etalon vyladěn na optimum při maximální teplotě (31°C),

       vpravo: etalon nastaven do polohy pro optimální vyladění při výchozí teplotě (19°C).